افزونه جلالی را نصب کنید. 22 ذو الحجة 1442 Saturday, 31 July , 2021 ساعت ×
گفت وگو با رییس بیمارستان فوق تخصصی پوست رازی: تشخیص و درمان بیماری های پوستی بر پایه شواهد علمی روز دنیا /  ارایه خدمات به بیش از  ۱۵۰۰ بیمار در طول روز
۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۸:۳۴
6

ایسنای علوم پزشکی تهران – رییس بیمارستان فوق تخصصی پوست رازی با بیان اینکه بیمارستان رازی جزو مراکزی است که به دلیل حجم بیماران مراجعه کننده، تعداد بسیار زیاد خدمات تشخیصی و درمانی کیفیت خدمات خوب و به روزی که ما به آنان ارائه می دهیم، همواره هم از نظر علمی و هم از نظر […]

پ
پ

ایسنای علوم پزشکی تهران – رییس بیمارستان فوق تخصصی پوست رازی با بیان اینکه بیمارستان رازی جزو مراکزی است که به دلیل حجم بیماران مراجعه کننده، تعداد بسیار زیاد خدمات تشخیصی و درمانی کیفیت خدمات خوب و به روزی که ما به آنان ارائه می دهیم، همواره هم از نظر علمی و هم از نظر عملکرد به روز بوده و خطیرترین بیماری های پوستی در این بیمارستان درمان می شود، گفت: روزانه تقریباً بین ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ مراجعه کننده داریم، درمانگاه نور درمانی ماهانه بین ۵ تا ۷ هزار خدمت ارایه می دهد. کلینیک لیزر بیمارستان روزانه بیش از ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر مراجعه کننده دارد و در انواع و اقسام لیزرها از جمله لیزر موی زائد، لیزر ترمیم اسکار، لیزرهای عروقی، لیزرهای رفع تتو و کک و مک خدمات ارایه می دهد.

دکتر ربابه عابدینی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا واحد علوم پزشکی تهران، در تشریح اهداف و برنامه های بیمارستان رازی اظهار کرد: بیمارستان رازی سبقه ای بسیار طولانی دارد. این بیمارستان در سال ۱۳۱۲ افتتاح شد و امروز ۸۶ ساله است. بیمارستان رازی در گذشته جنرال بوده و امروز یک مرکز تخصصی مجهز پوست در کشور است.

بسیاری از اطبا قدیم در این بیمارستان پرورش یافته و سپس به دیگر بیمارستان های کشور انتقال پیدا کردند. سال ۱۳۴۸ در این بیمارستان یک پلی کلینیک افتتاح شد که در روز ۵۰۰ بیمار سرپایی را درمان می کرد. از آن پس این مرکز، آرام آرام به بیمارستان تخصصی پوست تبدیل شد و باقی بخش های طبی و جراحی به سایر قسمت های دانشگاه انتقال پیدا کردند. در نتیجه فعالیت این بیمارستان از سال ۱۳۴۸ تاکنون، آموزش و درمان و پژوهش در زمینه بیماری های پوستی است به همین دلیل تمام اساتیدی که در زمینه درماتولوژی پیشکسوت بودند به نوعی با این بیمارستان در ارتباط بودند و این بیمارستان یک ارثیه بسیار گرانبهاست که در اختیار ما قرار گرفته است.

درمان درست بیماری ها بر پایه شواهد علمی روز دنیا رسالت ماست

دکتر عابدینی به بخشی از خدمات درمانی بیمارستان رازی اشاره و خاطرنشان کرد: همچنان پلی کلینیک ها در بیمارستان رازی دایر هستند. انواع و اقسام بیماران مبتلا به بیماری های پوستی به این بیمارستان مراجعه می کنند و ما رسالت خود را تشخیص و درمان درست بیماری ها بر پایه شواهد علمی روز دنیا می دانیم. سعی داشته و داریم که از جدیدترین روش های درمانی که در سطح دنیا وجود دارد، آگاه باشیم و آن را به بیماران خود ارائه دهیم.

دستیاران دوره تخصصی پوست را بر پایه علم و اخلاق تربیت می کنیم

رئیس بیمارستان فوق تخصصی پوست رازی افزود: یکی از مهم ترین اهداف ما این است که دستیاران دوره تخصصی پوست را بر پایه علم و اخلاق تربیت کنیم. همه این دستیاران متخصصان پوستی می شوند که در سراسر کشور پراکنده شده و به مردم خدمت ارایه می کنند.

هیچ نوع عقب ماندگی از علم روز دنیا وجود ندارد

وی به فعالیت های پژوهشی بیمارستان رازی اشاره و تصریح کرد: هدف دیگر بیمارستان رازی که از سال های قبل هم در این زمینه ها فعالیت داشته و روز به روز در حال پیشرفت است، مساله پژوهش در زمینه بیماری های پوست است. پزشکان و اساتید بیمارستان رازی از نظر علمی بسیار به روز هستند و می توانم ادعا کنم که در این زمینه هیچ نوع عقب ماندگی از علم روز دنیا وجود ندارد.

این متخصص پوست، مو و زیبایی درباره گروه های غیر پوست که در بیمارستان رازی مشغول فعالیت هستند، گفت: رشته آسیب شناسی یا پاتولوژی پا به پای رشته پوست در بیمارستان رازی فعالیت می کند. در بخش درمان، آموزش و پژوهش درماتوپاتولوژیست ها را در کنار خود داریم و اگر کمک آنها نباشد نمی توانیم هیچ یک از خدمات فعلی را ارایه دهیم. بیمارستان رازی جزو اولین بیمارستان هایی است که درماتوپاتولوژی را تعلیم داده است. رشته دیگری که قدم به قدم با رشته درماتولوژی خدمات ارایه می دهد، جراحی پلاستیک است. جراحان پلاستیک بازوی توانمند بیمارستان رازی هستند، آنان در جراحی و درمان تومورهای پوستی و همچنین ارائه خدمات زیبایی کمک حال ما می باشند.

آموزش کارآموزان خارجی در بیمارستان رازی

دکتر عابدینی به آموزش کارآموزان خارجی در بیمارستان رازی اشاره و بیان کرد: همکاران سایر رشته های طب مانند متخصصین عفونی، قلب، داخلی و جراحی عمومی و روانپزشکی نیز در این بیمارستان با ارائه مشاوره های لازم درخدمت رسانی به بیماران فعالیت دارند. که دانشجویان دوره پزشکی عمومی یا کارآموزان به مدت یک ماه دروس تئوری و عملی بیماران پوست را در کلاس و درمانگاه ها آموزش می بینند. اینترن ها یا کارورزان نیز به مدت دو هفته در بیمارستان حضور دارند و با اورژانس ها، بیماری ها و نسخه نویسی های شایع پوست آشنا می شوند. چون پزشکان عمومی به رشته پوست اقبال خوبی دارند و بسیاری از بیماران هم ابتدا به پزشک عمومی مراجعه می کنند در نتیجه باید در این زمینه دانش خوبی را به پزشکان عمومی آموزش دهیم. هم در گروه پزشکان عمومی و هم در گروه پزشکان دوره تخصصی، دانشجوی بین الملل داریم که به آنها نیز آموزش داده می شود.

وی ادامه داد: بیمارستان رازی به دلیل به روز بودن در علم و تکنولوژی و همچنین حجم زیاد بیماران با مشکلات مختلف پوستی، مورد علاقه دانشجویان و کارآموزان بین الملل می باشد. شاید اگر کسی دوره کارآموزی و کارورزی خود را در این بیمارستان طی نکند برخی از بیماری ها را در طول طبابت خود نبیند.

درمان انواع سرطان پوست در بیمارستان رازی

رییس بیمارستان فوق تخصصی پوست رازی گفت: به عنوان مثال در بیمارستان رازی در انواع سرطان پوست یا سرطان سلول پایه که شایع ترین سرطان پوست در کشور است، صدها بیمار داریم؛ وقتی انواع و اقسام این بیماران توسط دستیاران و پزشکان معاینه و ویزیت می شوند و انواع و اقسام آن توسط پزشکان جراح پلاستیک جراحی می شوند، تجربه خوبی در این بیمارستان ماندگار می شود که ممکن است در سایر بیمارستان ها چنین تجربه ای وجود نداشته باشد چون بیمارستان رازی تنها بیمارستان تک تخصصی پوست در کشور است.

در آینده از سایر تخصص ها نیز کمک می گیریم و خدمت رسانی بیمارستان را گسترش می دهیم

این متخصص پوست، مو و زیبایی اظهار کرد: در بیمارستان های سراسر کشور بخش های پوست بسیار خوبی داریم که فعالیت بسیار خوبی هم دارند و کاملاً فعالیتشان قابل تقدیر است، ولی به خاطر شرایط خاص بیمارستان رازی که از قدیم این نام به پیشانی آن خورده این بیمارستان تک تخصصی پوست است که البته امروز این بیمارستان در کنار تک تخصصی بودن تخصص های دیگر را نیز شامل می شود؛ چون تخصص پوست با یک بازو کاری نمی تواند انجام دهد و حتماً باید تخصص های دیگر را در کنار خود داشته باشد لذا قصد داریم در آینده از سایر تخصص ها نیز کمک بگیریم و خدمت رسانی بیمارستان را گسترش دهیم.

مراجعه ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ بیمار در روز

دکتر عابدینی در مورد تعداد مراجعین بیمار به بیمارستان رازی گفت: روزانه تقریباً بین ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ مراجعه کننده داریم، بخشی از بیماران، به درمانگاه جنرال پوست مراجعه می کنند. بخشی هم بیمارانی هستند که از قبل در بیمارستان پرونده داشتند و بیماران خاص پوستی هستند که برای آنان درمانگاه های تخصصی تر و مجزا داریم، مثل بیماری های تاولی و تومورهای پوستی.

مراجعه ماهانه ۵ تا ۷ هزار نفر به درمانگاه نور درمانی بیمارستان رازی

وی افزود: درمانگاه دیگری که در بیمارستان در حال فعالیت هست، درمانگاه نور درمانی است . درمانگاه نور درمانی ماهانه بین ۵ تا ۷ هزار خدمت ارایه می دهد. نور درمانی یکی از درمان های خوب و کم ضرر در برخی بیماری ها مانند پسوریازیس و ویتیلیگو است که در بیمارستان رازی ارائه می شود.

وی در مورد کلینیک لیزر بیمارستان رازی، گفت: کلینیک لیزر بیمارستان روزانه بیش از ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر مراجعه کننده دارد و در انواع و اقسام لیزرها از جمله لیزر موی زائد، لیزر ترمیم اسکار، لیزرهای عروقی، لیزرهای رفع تتو و کک و مک خدمات ارایه می دهد.

رییس بیمارستان فوق تخصصی پوست رازی درخصوص بخش های مختلف بیمارستان رازی، اظهارکرد: در بیمارستان رازی اتاق عمل های مجهزی وجود دارد که جراحی های مربوط به برداشت ضایعات خوش خیم و بد خیم و همچنین جراحی های زیبایی در این بخش به انجام می رسد.

بیمارستان مجهز به اتاق عمل های سرپایی است که انواع نمونه برداری های پوست، مو، ناخن و همچنین انواع برداشت ضایعات کوچک در این بخش انجام می شود. همچنین خدمات زیبایی پوست نیز به مراجعین ارائه می شود.

وی یادآور شد: در کنار بخش های مختلف تخصصی پوست، درمانگاه های عفونی، داخلی، روانپزشکی نیز در حال فعالیت هستند. بیمارستان به دو آزمایشگاه عمومی و تخصصی مجهز است. در تعداد زیادی از مراجعین روزانه به این بیمارستان نمونه برداری پوستی مورد نیاز است. نمونه برداری ها به بخش آزمایشگاه تخصصی ارسال می شود و همکاران متخصص پاتولوژی این نمونه ها را برش می دهند و مطالعه می کنند و به متخصصین پوست در تشخیص و درمان کمک می کنند. در آزمایشگاه بالینی هم آزمایشات خون و آزمایشات قارچ شناسی و میکروب شناسی به بیماران ارائه می شود.

درمان بیماری های پوستی مزمن و حاد

دکتر عابدینی در مورد بخش بستری بیمارستان رازی نیز گفت: بیمارستان به دو بخش بستری پوست و بستری جراحی مجهز است. ماهانه حدود ۴۵۰ نفر در بیمارستان بستری می شوند. این افراد مبتلا به بیماری های پوستی مزمن، حاد و عوارض دارویی هستند. در بخش بستری جراحی هم بیماران مبتلا به انواع تومورهای پوستی و مراجعین کاندید اعمال جراحی و زیبایی بستری می گردند.

طرف قرار داد با بیمه تامین اجتماعی، بیمه سلامت، بیمه نیروهای مسلح و کمیته امداد و همچنین بیمه های تکمیلی

این متخصص پوست، مو و زیبایی در مورد پوشش بیمه ای در بیمارستان رازی اظهار کرد: تقریباً تعداد زیادی از بیماران ما تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی، بیمه سلامت، بیمه نیروهای مسلح و کمیته امداد هستند. همچنین با برخی از بیمه های تکمیلی نیز قراردادهایی بسته می شود و افراد تحت پوشش بیمه ای قرار می گیرند.

رئیس بیمارستان فوق تخصصی پوست رازی به مزیت مهم بیمارستان رازی در مقایسه با سایر بیمارستان های هم تخصص اشاره و خاطرنشان کرد: مقایسه بین بیمارستان ها اشتباه است. ممکن است یک بیمارستان دولتی خدمت خوبی ارائه دهد که یک بیمارستان خصوصی ارائه نمی دهد یا برعکس، لذا پسوند دولتی یا خصوصی بودن بیمارستان را قبول ندارم. پزشکی یک کار تیمی است، اگر یک تیم در بیمارستان خصوصی یا بیمارستان دولتی کار خوبی ارائه دهد، بیمار راضی است اما درباره تخصص پوست به طور خاص، بیمارستان رازی جزء معدود بیمارستان هایی است که در صورت لزوم، بیمار پوست را بستری می کند. در سراسر کشور اندک بیمارستان پوست داریم که به منظور بستری، بیمار پوستی را پذیرش کنند به همین دلیل اکثر بیمارانی که نیاز به بستری دارند توسط متخصصان پوست در سراسر کشور به بیمارستان دولتی رازی ارجاع میشوند.

درمان سخت و خطیر بیماران تاولی در بیمارستان رازی

وی گفت: در بیمارستان رازی یکسری خدماتی ارائه می دهیم که در بعضی از شهرهای کشور اصلاً انجام نمی شود مانند درمانگاه بیماران تاولی که هفته ای دوبار در این مرکز ارائه خدمت می کند. بیماری های تاولی بسیار سخت و خطیر هستند و اگر درست درمان نشوند، بیمار را به خطر می اندازند ولی خوشبختانه با درمان های به روز که در بیمارستان در حال اجراست اغلب این بیماران بهبودی قابل توجه دارند.

رییس بیمارستان فوق تخصصی پوست رازی ادامه داد: بیمارستان رازی جزو مراکزی است که هر وقت میهمانان خارجی از این بیمارستان بازدید می کنند به خاطر حجم بیماران مراجعه کننده، تعداد بسیار زیاد خدمات تشخیصی و درمانی کیفیت خدمات خوب و به روزی که ما به آنان ارائه می دهیم، شگفت زده می شوند.

حجم بیماران صدف که در درمانگاه ها به صورت سرپایی و بستری درمان می شوند بی نظیر است

وی در مورد بیماری صدف یا پسوریازیس و درمان این بیماری در بیمارستان رازی، بیان کرد: حجم بیماران صدف که در درمانگاه ها به صورت سرپایی و بستری درمان می شوند بی نظیر است. از قدیم در این بیمارستان تلاش بر این بوده که خدمات و درمان بر پایه علم روز صورت گیرد، ما این نکته مهم را نسل به نسل از استادان خود یاد گرفتیم و به شاگردان خود آموزش می دهیم.

پرسنل بیمارستان رازی به اخلاق مداری و تعهد حرفه ای خود می بالند

وی با بیان اینکه پرسنل بیمارستان رازی به اخلاق مداری و تعهد حرفه ای خود می بالند، گفت: با یک پرس و جو متوجه می شوید که کمتر بیمارانی از ارائه خدمات در بیمارستان رازی ناراضی هستند. برخی از بیماران پوستی از همه جا رانده، به بیمارستان رازی مراجعه می کنند و تنها پناهشان اینجاست. برخی خدماتی که در بخش های بستری و سرپایی به بیماران ارائه می دهیم، در دنیا جزء بهترین هاست.

توریست سلامت فعلاً در بیمارستان رازی متوقف است

دکتر عابدینی در مورد تعرفه هایی که به اتباع خارجی در بیمارستان رازی ارائه می شود اشاره و خاطرنشان کرد: اتباع دو گروه هستند، گروه اول، بیمارانی که توریست سلامت هستند مثلاً بیماری از کشورهای همسایه یا از کشورهای دور دست به بیمارستان رازی آمده و می خواهد خدمت بگیرد، اینان مجوز آی پی دی را لازم دارند، بیمارستان رازی در تلاش است که این مجوز را بگیرد، قبلاً این بیماران به شکل پراکنده در بخش ها بستری می شدند و تعرفه آزاد داشتند حتی گاهی اجازه داشتیم که مبلغ دو یا سه برابر از این افراد دریافت کنیم که در یک تا دو سال اخیر به دلیل اینکه این امر نیازمند دریافت مجوز است، توریست سلامت در بیمارستان رازی متوقف است، اما شدیداً در پی آن هستیم که این مجوز را بگیریم. بیمارستان رازی می تواند مرکز بسیار خوبی برای سرمایه گذاری در زمینه توریست سلامت باشد و وزارت بهداشت و دانشگاه می توانند با تخصیص این امتیاز به بیمارستان رازی و سرمایه گذاری در این مرکز بازدهی بسیار خوبی در این زمینه شاهد باشند.

رییس بیمارستان فوق تخصصی پوست رازی افزود: دسته دوم بیماران افاغنه هستند، آن دسته از بیماران کشور افغانستان که در ایران شهروند محسوب می شوند یا به طور رسمی در کشور زندگی می کنند، مشکلی ندارند و این افراد را مانند بیماران ایرانی ولی با تعرفه های آزاد ویزیت می کنیم و به آنان خدمات ارائه می دهیم. مشکلی که وجود دارد راجع به بیماران افغانی است که متأسفانه به طور غیر قانونی وارد کشور می شوند؛ سعی کردیم که بیماران اورژانسی یا افرادی که بیماری های عفونی دارند و ممکن است به سایر افراد منتقل کنند را به شکل همدلانه و با کمک مددکاری و خیرین درمان کنیم. با توجه به اینکه حجم بیماران افغانی در کشور بسیار است فکر می کنم که جدای از توریست و سلامت آی پی دی باید برای بیماران افغانی یک جایگاه شفاف تری از طرف وزارتخانه به بیمارستان ها ابلاغ شود. چون بعضاً مجبور می شویم تصمیمات سلیقه ای بگیریم و در این موارد رابطه پزشک و بیمار به میان می آید، به این ترتیب که پزشک متوجه می شود که بیمار نیازمند است و با هزینه خود کمک می کند یا از گوشه ای از بیمارستان به این بیمار کمک می کنیم ولی به این شکل در دراز مدت هم به سلامت بیماران افاغنه و هم به سیستم مالی بیمارستان لطمه وارد می شود.

یکی از مشکلات عمده بیمارستان فرسودگی ساختمان های قدیمی است

وی در مورد مشکلات و کمبودهایی که بیمارستان رازی با آن مواجه است، گفت: یکی از مشکلات عمده بیمارستان فرسودگی ساختمان های قدیمی است. همانطور که گفتم این بیمارستان سال ۱۳۱۲ بنا شده و در سال ۱۳۴۸ پلی کلینک های آن افتتاح شده است و این مساله نشان می دهد که این ساختمان ها چقدر قدیمی هستند. بیمارستان رازی در یکی از محله های بسیار قدیمی تهران بنا شد و در زیر ساختمان ها قنات وجود دارد. فاضلاب ها، سیستم آب، برق و گاز همه قدیمی هستند. در این چند سال سعی کردیم که این سیستم ها را نوسازی کنیم ولی برخی از فضاهای قدیمی ارزش نوسازی ندارند، به همین دلیل از سال ها قبل احداث ساختمان جدید در دستور کار قرار گرفت، اما متأُسفانه به دلیل مسائل مالی به طول انجامیده و بیش از ۱۰ سال است که این ساختمان در حال احداث است. البته در دو سال اخیر به دلیل حمایت جدی که وزارت بهداشت ، معاونت درمان وزارتخانه و ریاست و معاونت های توسعه و درمان دانشگاه از ما داشتند، احداث ساختمان جدید سرعت گرفته و اگر بتوانیم برخی از بخش ها را به ساختمان جدید منتقل کنیم، تا حدودی از نارضایتی بیماران و کارکنان کاسته می شود.

لزوم ساماندهی به نوبت دهی

رییس بیمارستان فوق تخصصی پوست رازی به یکی دیگر از مشکلات بیمارستان رازی اشاره و خاطرنشان کرد: ما بسیار استقبال می کنیم از اینکه به بیماران خدمات ارائه دهیم چون این امر را وظیفه خود می دانیم، ولی نکته ای که وجود دارد این است که در چند سال اخیر سعی کرده ایم نوبت دهی را ساماندهی کنیم، نوبت دهی ها اینترنتی شد، برخی از بیماران گفتند که اینترنت نداریم. نوبت دهی پیامکی شد، برخی از بیماران اصرار دارند حضوری تشریف بیاورند. ما سعی می کنیم تا جایی که پزشکان توان داشته باشند کسی را نا امید نکنیم و بر نگردانیم، ولی به هر حال در روز باید بیش از ۱۵۰۰ نفر را سامان دهیم لذا گاهی مجبور می شویم اولویت بندی کنیم.

بیمارستان رازی در ارائه خدمات، زنان باردار، کودکان و افراد سالمند را در اولویت قرار داده است

دکتر عابدینی گفت: بیمارستان رازی در ارائه خدمات، زنان باردار، کودکان و افراد سالمند را استثنا کرده و در اولویت قرار داده است. به این صورت که این گروه ها از هر طریقی که نوبت گرفتند، باید ویزیت شوند. اولویت بعدی را بیماران شهرستانی قرار دادیم، وقتی این بیماران را اولویت بندی می کنیم ممکن است بیمارستان یک جوان تهرانی را به خاطر یک ضایعه پوستی و پُر شدن ظرفیت بیمارستان، پذیرش نکند که این مساله قطعاً باعث نارضایتی مراجعه کننده می شود. ما علاقه ای نداریم که این اتفاق بیفتد، ولی واقعیت این است که در تلاش هستیم سیستم نوبت دهی را به روز کنیم و از سوی دیگر از مردم می خواهیم که به ما لطف کنند و با نوبت از پیش تعیین شده، به بیمارستان مراجعه کنند، در این صورت قطعاً بیمارستان نظم بیشتری خواهد داشت و می توانیم خدمات بهتری ارائه دهیم.

ثبت دیدگاه

یک پاسخ برای “گفت وگو با رییس بیمارستان فوق تخصصی پوست رازی: تشخیص و درمان بیماری های پوستی بر پایه شواهد علمی روز دنیا / ارایه خدمات به بیش از ۱۵۰۰ بیمار در طول روز”
  1. سلام روزبخیر وضع نوبت دهی اینترنتی متاسفانه خیلی نابسامان است امکان اخذ نوبت نیست بلکه ازطریق اپلیکیشین ۲۴ بیماررابه مطب پزشکان دربیرون هدایت میکنند این اتفاق ازپاییز بوجود امده است.

    پاسخ
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.