چهارشنبه, 1 بهمن , 1399 7 جماد ثاني 1442 Wednesday, 20 January , 2021 ساعت ×
داروی دیابت ممکن است سلامت قلب و عروق را به خطر بیاندازد
۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۹:۲۱
بازدید 188
8

ایسنای علوم پزشکی تهران – تحقیقات جدید نشان می دهد داروی دیابت نوع ۲ روزیگلیتازون ۳۳ درصد خطر بروز عوارض جانبی قلبی عروقی را در افراد افزایش می دهد. روزیگلیتازون دارویی است که در اصل برای درمان دیابت نوع ۲ تولید شده است. سازمان غذا و داروی ایالات متحده مجوز تولید آن را در سال […]

پ
پ

ایسنای علوم پزشکی تهران – تحقیقات جدید نشان می دهد داروی دیابت نوع ۲ روزیگلیتازون ۳۳ درصد خطر بروز عوارض جانبی قلبی عروقی را در افراد افزایش می دهد. روزیگلیتازون دارویی است که در اصل برای درمان دیابت نوع ۲ تولید شده است. سازمان غذا و داروی ایالات متحده مجوز تولید آن را در سال ۱۹۹۹ با نام اوندیا تصویب کرد.

به گزارش ایسنای علوم پزشکی تهران به نقل از وبسایت مدیکال نیوز تودی، اگرچه اروپا به دلیل نگرانی از تأثیرات منفی آن بر سلامتی قلب، تولید این دارو را به حالت تعلیق درآورد و ایالات متحده استفاده از آن را محدود کرد، اما تحقیقات درباره ایمنی مصرف این دارو تاکنون نتایج متفاوتی به همراه داشته است.

اکنون، یک مطالعه جدید که در مجله BMJ منتشر شده از داده های معتبرتری برای بررسی تأثیرات این دارو بر سلامت قلب و عروق استفاده کرده است.

پروفسور جاشوا دی والاچ، که استادیار گروه علوم بهداشت عمومی دانشگاه ییل است، پژوهشگر اصلی این مقاله جدید است.

نیاز به داده های دقیق تر

دکتر والاچ و همکاران خود دراین مقاله بیان کردند که سازمان غذا و داروی ایالات متحده در سال ۱۹۹۹ یعنی یک سال زودتر از اروپا برای تولید داروی روزیگلیتازون مجوز صادر کرد ، نهادهای نظارتی درباره تأثیرات احتمالی آن بر نارسایی قلبی از سال ۲۰۰۶ هشدار داده بودند. همچنین نتایج یک بررسی متاآنالیز در سال ۲۰۰۷ میلادی به ۴۳٪ خطر بالای حمله قلبی در اثر مصرف این دارو اشاره کرده بود.

در نتیجه ، تا سال ۲۰۱۰ ، این دارو از بازارهای اروپا خارج شده بود به این دلیل که خطر حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می داد.در ایالات متحده آمریکا، این دارو هنوز هم در دسترس عموم قرار دارد ، اگرچه هشدارهایی برای مصرف کنندگان بر روی بسته بندی آن نوشته شده است. سازمان غذا و داروی ایالات متحده در سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ دسترسی آن را محدود کرده بود.

این واقعیت که دارو هنوز در دسترس عموم قرار دارد ، در درجه اول به دلیل عدم شفافیت نتایج علمی حاصل از بررسی اثرات قلبی عروقی مصرف این دارو است.

با این حال ، تحقیقات جدید نشان می دهد که این نتایج مبهم به دلیل عدم کیفیت داده هایی است که در این مطالعات تا به امروز استفاده شده است.

مترجم: مجید پوست چیان

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.