چهارشنبه, 30 مهر , 1399 5 ربيع أول 1442 Wednesday, 21 October , 2020 ساعت ×
ابرگلبول های قرمز خون انسان حاملین مخفی دارو
۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۷
بازدید 15
1

ایسنای علوم پزشکی تهران – محققان کانادایی فناوری ابداع کرده‌اند که گلبول‌های قرمز خون را از مولکول‌های دارویی پر کرده و سپس این داروها را در یک مکان خاص به بدن منتقل می‌کند. به گزارش پایگاه اینترنتی اطلس نیوز، این گلبول‌های قرمز که آنها را «ابرگلبول های قرمز خون انسان» می‌نامند، در فناوری ابداعی محققان دانشگاه […]

پ
پ

ایسنای علوم پزشکی تهران – محققان کانادایی فناوری ابداع کرده‌اند که گلبول‌های قرمز خون را از مولکول‌های دارویی پر کرده و سپس این داروها را در یک مکان خاص به بدن منتقل می‌کند.

به گزارش پایگاه اینترنتی اطلس نیوز، این گلبول‌های قرمز که آنها را «ابرگلبول های قرمز خون انسان» می‌نامند، در فناوری ابداعی محققان دانشگاه «مک مستر» در کانادا، گلبول‌های معمولی قرمز خون با مولکول‌های ساختگی دارویی پر شده و سلول هیبریدی قدرتمندی ایجاد می‌شود که برای ارائه داروها در مکان‌های خاص در بدن طراحی شده‌اند.

درمانگاه زخم جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران را مشاهده کنید

اکنون تعدادی از روش‌های ارائه دارو در دست ابداع قرار دارند؛ برای این منظور محققان ذرات جدید پیچیده مصنوعی می‌سازند که برای ورود به بدن و رسیدن به یک مقصد خاص با دقت باورنکردنی طراحی می‌شوند. البته سیستم ایمنی بدن ما اساساً به گونه طراحی شده است که هر ترکیب خارجی که وارد بدن می‌شود را شکار کرده و از بین می‌برد، بنابراین کارایی این ذرات اغلب محدود می‌شود.

درمان در منزل یکی از بهترین مقالات را مشاهده کنید

یک روش برای فرار از دفاع طبیعی بدن این است که مولکول درمانی درون سلولی از خود بدن پنهان شوند. گلبول‌های قرمز یکی از فراوان‌ترین سلول های بدن انسان است و تحقیقات قبلی نشان داده‌اند که آنها می‌توانند حامل مناسبی برای بارهای درمانی باشند.

در این مطالعه جدید که در مجله Advanced Biosystems منتشر شده است، محققان روشی جدید جالبی را توصیف می‌کنند که به موجب آن سلول‌های قرمز خون اساساً با یک لیپوزوم مصنوعی به عنوان حامل انواع مختلفی از مولکول‌های دارویی خالی و پر می‌شوند.

«مایکل راینشتادتر» ، مشاور ارشد این مطالعه می‌گوید: این سلول‌های قرمز را ابر گلبول‌های قرمز خون انسان می‌نامیم و تصور می‌کنیم که آنها می‌توانند به صورت حاملین مخفی دارو عمل کنند تا سیستم ایمنی بدن ما را دور بزنند.

کلینیک پوست و مو جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران را مشاهده کنید

این مطالعه جدید یک طراحی اثبات مفهومی را ارائه می‌دهد که چگونگی طراحی این مولکول‌های هیبریدی را به طور مشخص بیان می‌کند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.