دوشنبه, 10 آذر , 1399 15 ربيع ثاني 1442 Monday, 30 November , 2020 ساعت ×
خدمات پاراکلینیک و درمان در منزل
۰۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۹
بازدید 130
پ
پ

انجام آزمایشات و یا استفاده از تکنیک های تصویر برداری یکی از مراحل لازم در روند درمان بیمار به منظور تشخیص قطعی بیماری می باشد. خدمات پاراکلینیک در منزل که نوعی درمان در منزل می باشد، به منظور رفاه حال این گروه از انسان ها و نیز کمک به آن ها، به انجام نمونه گیری و نیز تصویر برداری در محل زندگی این اشخاص می پردازد.

خدمات پاراکلینیک در منزل، نمونه ای از درمان در منزل

انجام آزمایشات و یا استفاده از تکنیک های تصویر برداری یکی از مراحل لازم در روند درمان بیمار به منظور تشخیص قطعی بیماری می باشد. وجود ترافیک های سنگین در مسیرها و نیز حضور در صف های طولانی و شلوغ آزمایشگاه های تشخیص طبی و کلینیک های تصویر برداری موجب آن شده است که بیماران نتوانند در این مکان ها حضور یافته و آزمایشات لازم را انجام دهند. خدمات پاراکلینیک در منزل که نوعی درمان در منزل می باشد، به منظور رفاه حال این گروه از انسان ها و نیز کمک به آن ها، به انجام نمونه گیری و نیز تصویر برداری در محل زندگی این اشخاص می پردازد.

استفاده از خدمات پاراکلینیک در منزل برای افرادی که در بستر بیماری بوده و یا از ناتوانی حرکتی رنج می برند،بسیار ضروری و در عین حال مفید است. در این دسته از خدمات، نمونه گیری و تصویر برداری در محل زندگی بیمار انجام شده و بدون نیاز به مراجعه حضوری، نتایج به دست آمده مجددا به منزل بیمار ارسال خواهد شد. لازم به ذکر است که این نمونه ها در مجهزترین آزمایشگاه های موجود و تحت نظر مجرب ترین و متعهد ترین پرسنل آزمایشگاهی مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد.

خدمات پاراکلینیک در منزل انواع گوناگون و طیف وسیعی دارند که در ادامه به بررسی برخی از آن ها خواهیم پرداخت.

انجام خدمات پاراکلینیک در منزل

 

  • نمونه هایی از خدمات پاراکلینیک در منزل

  • انجام آزمایشات تشخیصی در منزل

انجام آزمایشات تشخیصی در منزل یکی از نمونه های خدمات پاراکلینیک در منزل است که توسط تیم های مجرب و آموزش دیده صورت می پذیرد. آزمایشات تشخیصی تب مالت، آزمایشات تشخیصی ایدز، آزمایشات تشخیصی ام اس، آزمایشات تشخیصی اچ آی وی و نیز آزمایشات تشخیصی بارداری از جمله خدمات ارائه شده در این دسته می باشند. نتایج این آزمایش ها به صورت کاملا محرمانه نگه داری خواهد شد. در صورت مثبت بودن نتیجه این آزمایش ها، مراحل درمان و مراقبت از فرد آغاز می گردد.

آزمایشات تشخیصی، نمونه ای از خدمات پاراکلینیک در منزلآزمایشات تشخیصی

  • انجام چکاپ

بسیاری از بیماری ها وجود دارند که تشخیص زود هنگام و به موقع آن ها، گامی مهم در جهت ساده سازی درمان و نیز پیشگیری از پیشرفتشان خواهد بود. اما بزرگترین مشکل در این موضوع، عدم وجود علائم اولیه در برخی بیماری ها می باشد. بهترین راه برای آگاهی از وجود این مشکلات و پرداختن به درمان به موقع آن ها، انجام چکاپ می باشد. انجام چکاپ که یکی از خدمات پاراکلینیک در منزل است، موجب تشخیص به هنگام بیماری ها و یا آگاهی از سلامت بدن می گردد. چکاپ موجب کاهش هزینه های درمان، رفع استرس بیماری و تشخیص وضعیت های خطرناک خواهد شد.

چکاپ، نمونه ای از خدمات پاراکلینیک در منزلچکاپ

  • انجام رادیوگرافی

رادیوگرافی که یکی از نمونه های خدمات پاراکلینیک در منزل می باشد، یکی از شیوه های تصویربرداری از بدن با استفاده از تابش اشعه ایکس است که به موجب آن می توان درون بدن انسان را دیده و از وجود برخی بیماری ها مطلع گشت. این کار نیز توسط تیم های متعهدی که به درستی آموزش دیده اند، در محل زندگی بیمار و بدون نیاز به مراجعه حضوری وی به مراکز درمانی انجام خواهد شد. پس از انجام رادیوگرافی در صورت مشاهده و تشخیص بیماری در فرد، مراحل درمان او به طور جدی آغاز خواهد شد.

رادیوگرافی، نمونه ای از خدمات پاراکلینیک در منزل

رادیوگرافی

 

  • انجام غربالگری

انجام آزمایشات غربالگری در محل زندگی فرد که یکی از نمونه های خدمات پاراکلینیک در منزل می باشد، روشی است که مادران باردار با استفاده از آن به بررسی وضعیت سلامت جنین خود و آگاهی از نواقص مادرزادی و احتمالی می پردازند. اکثر آزمایشات غربالگری بدون کافتن بدن مادر صورت گرفته و مشاهده جنین با استفاده از ابزارهای پیشرفته صورت می گیرد. این آزمایشات غالبا در سه ماهه اول و دوم و در برخی موارد در سه ماه سوم نیز انجام می شوند.

غربالگری، نمونه ای از خدمات پاراکلینیک در منزل

غربالگری

  • انجام سونوگرافی

سونوگرافی که به آن اولترا سونوگرافی نیز گفته می شود، یکی از بی خطر ترین انواع تصویر برداری داخل بدن و خدمات پاراکلینیک در منزل است. این روش دردناک نبوده و موجب آزار بیمار نخواهد شد. در این روش پزشک با تاباندن امواج صوتی با فرکانس بالا به داخل بدن بیمار، پس از برخورد این تابش ها به اندام ها و برگشت امواج بازتابی به دستگاه مخصوص، به تشخیص مشکل احتمالی فرد پرداخته و در صورت نیاز مراحل درمان را آغاز می کند. سونوگرافی توسط فردی تحت عنوان سونولوژیست انجام می گردد.

سونوگرافی، نمونه ای از خدمات پاراکلینیک در منزل

سونوگرافی

  • تعیین گروه خونی

یکی از دیگر خدمات پاراکلینیک در منزل، تعیین گروه خونی می باشد. این کار به منظور آگاهی از نوع گروه خونی در مواقع ضروری انجام می شود. از آن جا که تمام گروه های خونی با یکدیگر سازگاری ندارند، مشخص شدن گروه خونی فرد الزامی است. از این رو تیمی که در محل زندگی شخص حاضر می شوند، به سادگی به تعیین گروه خونی فرد خواهند پرداخت. مادران باردار و نیز بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند، به منظور پیشگیری از آسیب های مرگ بار در صورت نیاز به دریافت خون از دیگران، لازم است نوع گروه خونی خود را بدانند. این کار بدون هیچ گونه دردسری و با استفاده از خدمات پاراکلینیک در منزل قابل انجام می باشد.

تعیین گروه خونی، نمونه ای از خدمات پاراکلینیک در منزل

تعیین گروه خونی

مطلب از جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.