شنبه, 10 آبان , 1399 15 ربيع أول 1442 Saturday, 31 October , 2020 ساعت ×
در نشست خبری چهارمین کنگره‌ی بین‌المللی زخم و ترمیم بافت مطرح شد؛ جزییات آمار افراد در معرض خطر زخم‌های مزمن/ ورود جهاددانشگاهی به تولید پانسمان زخم بیماران EB/ حضور ۱۰ سخنران خارجی و پذیرش ۲۱۰ مقاله‌
۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۶
بازدید 19
2

ایسنای علوم پزشکی تهران – رییس چهارمین کنگره‌ی بین‌المللی و ششمین کنگره‌ی ملی زخم و ترمیم بافت با اشاره به جزییات برگزاری این کنگره، گفت: بر اساس آمارهای موجود، ۲۵ درصد دیابتی‌ها در طول زندگی خود در معرض زخم مزمن خواهند بود و برآورد می‌شود ۱.۵ تا ۲.۵ میلیون نفر دیابتی در معرض خطر زخم‌های […]

پ
پ

ایسنای علوم پزشکی تهران – رییس چهارمین کنگره‌ی بین‌المللی و ششمین کنگره‌ی ملی زخم و ترمیم بافت با اشاره به جزییات برگزاری این کنگره، گفت: بر اساس آمارهای موجود، ۲۵ درصد دیابتی‌ها در طول زندگی خود در معرض زخم مزمن خواهند بود و برآورد می‌شود ۱.۵ تا ۲.۵ میلیون نفر دیابتی در معرض خطر زخم‌های مزمن هستند؛ هم‌چنین ممکن است در یک جامعه یک تا دو درصد جامعه دچار زخم‌های مزمن باشند.
جزییات آمار افراد در معرض خطر زخم‌های مزمن/ ورود جهاددانشگاهی به تولید پانسمان زخم بیماران EB/ حضور ۱۰ سخنران خارجی و پذیرش ۲۱۰ مقاله‌
به گزارش ایسنا ازروابط عمومی جهاددانشگاهی، دکتر سید مهدی طبایی رییس جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران، صبح امروز (۲۵آبان‌ماه) در نشست خبری ششمین کنگره‌ی بین‌المللی زخم و ترمیم بافت در سالن همایش دفتر مرکزی جهاددانشگاهی، بیان کرد: مشکل زخم در انسان را یک بحث مهم و جدی دانست و گفت: جهاددانشگاهی نیز با توجه به رسالت خود با نگاه فناورانه و نو به حوزه زخم و ترمیم بافت واردشده و این حوزه را از اولویت‌های پژوهشی خود قرار داده است. (  درمانگاه زخم  )
وی به فعالیت‌های این مجموعه اشاره کرد و گفت: فعالیت‌های این مجموعه سبب ایجاد پژوهشکده زخم و ترمیم بافت شده که یک پژوهشکده منحصربه‌فرد در این زمینه است و به‌صورت تخصصی به این موضوعات می‌پردازد.
دکتر طبایی افزود: موضوعات مختلفی مانند پیشگیری، آموزش (اعم از عمومی و کادر درمانی)، پژوهش و حوزه‌ی درمانی در این پژوهشکده به بیماران زخمی در حال ارایه هستند. کلینیک تخصصی این حوزه هم فعال است و به بیماران خدمت‌رسانی می‌کند.
رییس ششمین کنگره ملی و چهارمین کنگره بین‌المللی زخم و ترمیم بافت ادامه داد: در این کنگره دستاوردهای پژوهشی داخلی و بین‌المللی در حوزه‌ی زخم و ترمیم بافت ارایه خواهد شد و امیدواریم برگزاری این‌گونه رویدادهای علمی بتواند به تشکیل هسته تحقیقاتی کاربردی و یافتن راه حال و ایده‌های جدید در این حوزه بیانجامد.
سرپرست پژوهشکده زخم و ترمیم بافت جهاددانشگاهی با اشاره به فعالیت کلینیک تخصصی زخم جهاددانشگاهی در حوزه‌ی درمان، توضیح داد: زخم‌ها به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می‌شوند که با توجه به آمار بالای جراحات و تصادفات در کشور به‌طور روزانه با نوع حاد زخم‌ها سروکار داریم؛ این در حالی است که زخم‌های مزمن بر اثر بیماری‌ها و شرایط خاص جسمی ایجاد می‌شوند.
وی از جمله بیماری‌های منجر به زخم مزمن را بیماری‌های عروقی، وریدی و شریانی، دیابت و نیز زخم‌های بستر عنوان کرد و گفت: آمار قابل‌توجهی در دنیا دچار زخم‌های مزمن هستند که این آمار یک تا دو درصد جامعه را شامل می‌شود.
دکتر طبایی با اشاره به بار اقتصادی ایجادشده به دلیل زخم‌های مزمن، گفت: به‌عنوان‌مثال زخم‌های مزمن در آمریکا ۲۵ تا ۱۰۰ میلیارد دلار بار اقتصادی ایجاد می‌کند و میلیون‌ها نفر به دنبال درمان‌های نوین این حوزه هستند.
رییس ششمین کنگره ملی و چهارمین کنگره بین‌المللی زخم و ترمیم بافت افزود: طی این کنگره استارت‌آپی از ایده‌های زخم و ترمیم بافت برگزارشده و ایده‌های برتر مورد تشویق قرار خواهند گرفت.
وی در خصوص آمار موجود از افراد دچار زخم در کشور گفت: متاسفانه به علت عدم ثبت الکترونیکی اطلاعات بیماران آمارهای دقیقی در دست نیست اما با توجه به آمار شش میلیون نفر افراد مبتلابه دیابت و نیز با توجه به این‌که ۲۵ درصد این افراد دچار زخم‌های مزمن می‌شوند پیش‌بینی ما این است که تنها یک و نیم تا دو و نیم میلیون نفر به دلیل دیابت در معرض زخم‌های مزمن هستند که به‌ویژه زخم اندام تحتانی در این افراد خطرناک بوده و ۲۸ درصد افرادی که دچار زخم پای دیابتی می‌شوند بعد از دو سال فوت می‌کنند.
دکتر طبایی یکی از اقدامات اولیه در حوزه زخم را پانسمان‌های مناسب دانست و گفت: نمونه‌های داخلی و خارجی این پانسمان‌ها وجود دارند. زخم مزمن به دلیل ماهیت آن‌که متوجه شرایط سلامتی فرد است به‌نوعی است که هیچ پانسمانی به‌تنهایی نمی‌تواند ادعا کند که برای آن مناسب است و در این حوزه برنامه‌های چندگانه و تخصصی باید اجرا شود.
سرپرست پژوهشکده زخم و ترمیم بافت خاطرنشان کرد: استفاده از پرده آمیوتیک (پرده حائل جنین در شکم مادر) و فرآوری آن به‌عنوان زخم پوش گاهی اوقات می‌تواند پانسمان مناسبی برای برخی از زخم‌های مزمن باشد که در این حوزه پژوهشگاه رویان به‌صورت تخصصی کار می‌کند و یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان که در این حوزه کار انجام داده است نیز در قالب کارگاه به معرفی دستاوردهای خود (طی زمان برگزاری کنگره) می‌پردازد.
وی آموزش صحیح به افراد و خانواده افراد دچار بیماری‌های پرخطر را از جمله اقدامات موثر پیشگیرانه در این حوزه دانست و گفت: بایستی بتوانیم با آموزش صحیح از ایجاد زخم‌های اضافه در افراد دیابتی جلوگیری کنیم، هم‌چنین آگاهی‌بخشی در زمینه دیابت، کنترل فشارخون، واریس و غیره نیز از جمله اقدامات پیشگیرانه به حساب می‌آید.
رییس ششمین کنگره ملی و چهارمین کنگره بین‌المللی زخم و ترمیم بافت گفت: با توجه به افزایش سن جامعه و جمعیت در معرض خطر بیماری‌های قلبی و عروقی و دیابت نیازمند پیشگیری در این حوزه هستیم.
دکتر طبایی در ادامه با اشاره به مشکلاتی که برای بیماران EB در اثر تحریم‌ها به وجود آمده است، اظهار کرد: این زخم‌ها نیز به‌نوعی زخم‌های مزمن هستند و پانسمانی که برای این زخم‌ها به کار می‌رود برای زخم‌های دیگر نیز کاربردی است، جهاددانشگاهی قرار است در جهت کمک به خودکفایی کشور در این زمینه به کمک بیماران EB بپردازد و وارد فرایند تولید پانسمان‌های این بیماران شود.

جزییاتی از برگزاری چهارمین کنگره‌ی بین‌المللی زخم
دکتر رضا حسین‌زاده دبیر اجرایی ششمین کنگره ملی و چهارمین کنگره بین‌المللی زخم و ترمیم بافت نیز در این نشست خبری، زمان برگزاری این کنگره را ۲۸ تا ۱ آذرماه عنوان کرد و گفت: این کنگره در محورهای مختلفی مشغول جذب مخاطب است و به‌ویژه در حوزه‌های بالینی، پایه و فنی و مهندسی مقالات زیادی دریافت کرده‌ایم.
وی با اشاره به این‌که ۴۵۰ مقاله به دبیرخانه علمی کنگره ارسال‌شده و ۲۱۰ مقاله پذیرفته شده است، گفت: در طول کنگره حدود ۹۵ سخنرانی، ۱۴۴ پوستر و ۱۰ کارگاه ارائه‌شده و ثبت‌نام چهار کارگاه نیز در کنگره انجام‌شده اما برگزاری آن‌ها در شرایطی آزمایشگاهی و خارج از کنگره خواهد بود.
دبیر اجرایی ششمین کنگره ملی و چهارمین کنگره بین‌المللی زخم و ترمیم بافت با اشاره به حضور ۱۰ سخنران مدعو از کشورهای پاکستان، ترکیه، آلمان، لبنان، کانادا و آمریکا افزود: دو تفاهم‌نامه با کشورهای ترکیه و پاکستان و آلمان که فعالیت‌های شاخصی در حوزه زخم و ترمیم بافت دارند به امضا می‌رسانیم و این کشورها به‌صورت علمی و اجرای در حوزه زخم و ترمیم بافت با ما همکاری می‌کنند.
وی در پایان با اشاره به برگزاری استارت‌آپ ویکند در حوزه زخم و ترمیم بافت در تاریخ ۱۴ و ۱۵ آذرماه یادآور شد: کشور پاکستان بعد از دریافت نوبل از سوی عبدالولی خان به خودباوری در حوزه زخم و ترمیم بافت رسیده و کشور ترکیه نیز فعالیت‌های شاخصی در این حوزه انجام داده و انجمن زخم ترکیه با عنوان یارا در این حوزه با ما همکاری دارند.

گفتنی است، ششمین کنگره‌ی ملی و چهارمین کنگره‌ی بین‌المللی زخم و ترمیم بافت با هدف ارتقای روش‌های درمانی و کاربرد فناوری‌های نوین به همت سازمان جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران، مرکز تحقیقات لیزر در پزشکی و پژوهشکده فناوری‌های زخم و ترمیم بافت این واحد سازمانی، ۲۸ آبان تا ۱ آذرماه در سالن همایش‌های رازی برگزار می‌شود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.