پنج شنبه, 8 آبان , 1399 13 ربيع أول 1442 Thursday, 29 October , 2020 ساعت ×
ویتامین دی و اُمگا ۳ بر کاهش التهاب سیستمیک تاثیری ندارند
۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۸:۱۴
بازدید 24
3

ایسنای علوم پزشکی تهران – نتایج یک مطالعه جدید نشان داد نه تنها مکمل‌هایی چون ویتامین دی و اُمگا ۳ تاثیر چندانی بر کاهش التهاب سیستمیک ندارند، بلکه استفاده از ویتامین دی در مواردی حتی می‌تواند به تشدید این نوع التهاب نیز منجر شود. به گزارش پایگاه اینترنتی «اسلش گیر»، نتایج مطالعات انجام شده در بیمارستان […]

پ
پ

ایسنای علوم پزشکی تهران – نتایج یک مطالعه جدید نشان داد نه تنها مکمل‌هایی چون ویتامین دی و اُمگا ۳ تاثیر چندانی بر کاهش التهاب سیستمیک ندارند، بلکه استفاده از ویتامین دی در مواردی حتی می‌تواند به تشدید این نوع التهاب نیز منجر شود.

به گزارش پایگاه اینترنتی «اسلش گیر»، نتایج مطالعات انجام شده در بیمارستان بریگهام و زنان، دومین بیمارستان آموزشی دانشکده پزشکی هاروارد، نشان داد که در اغلب موارد نه امگا ۳ که معمولا در قالب روغن ماهی به فروش می‌رسد و نه ویتامین دی، هیچکدام التهاب را در بدن کاهش نمی‌دهد.

التهاب سیستمیک راه را برای بروز شمار زیادی از امراض از جمله بیماری‌های خودایمنی، سرطان و غیره باز می‌کند. در باور عموم، ویتامین دی و اسیدهای چرب امگا۳ معمولا به عنوان دو مکملی شناخته می‌شوند که می‌توانند به کاهش التهاب سیستمیک کمک کنند اما طی مطالعات جدیدی که در این باره انجام شد، هیچ مدرکی دال بر تاثیر این محصولات بر شاخص‌های زیستی که از وجود التهاب در بدن حکایت دارند، پیدا نشد.

سطح این شاخص‌ها در ابتدای آزمایش و یک سال پس از آن اندازه‌گیری شد. interleukin-۶ از سیتوکین‌های پیش التهابی که از وجود التهاب سیستمیک در بدن خبر می‌دهد، یکی از آن شاخص‌های زیستی بود که مورد اندازه‌گیری قرار گرفت. بررسی‌های محققان نشان داد که سطح این شاخص زیستی در بین آن دسته از افرادی که در جریان آزمایش از مکمل ویتامین دی استفاده کرده بودند، ۸.۲ درصد افزایش یافته است، به این معنا که استفاده از این مکمل در واقع التهاب را در بدن این شرکت کنندگان تشدید کرده بود.

با این حال شاخص زیستی دیگری برای التهاب موسوم به hs-CRP در بین شرکت‌کنندگانی که از مکمل امگا۳ استفاده کرده بودند، کاهش پیدا کرد. البته این تاثیر فقط در بین آن دسته از شرکت کنندگانی مشاهده شد که از ابتدای مطالعه از مقادیری کمتری از ماهی در رژیم غذایی خود استفاده کرده بودند. یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد که استفاده از مکمل‌های روغن ماهی تنها بین افرادی که زیاد ماهی مصرف نمی‌کنند، تا حدی در کاهش التهاب سیستمیک موثر است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.