افزونه جلالی را نصب کنید. 22 ذو الحجة 1442 Saturday, 31 July , 2021 ساعت ×
پ
پ

مسائلی همچون سالخوردگی و بیماری موجب ناتوانی­های جسمی برای افراد شده و وجود درمانگر توانا برای رفع این اختلال­ها را ضروری می­سازد. خدمات پرستاری در منزل توسط کادرهای مجرب و دارای مجوز در محل زندگی این اشخاص عرضه شده و زمینه راحتی را برای آنان فراهم می­سازد و موجب می­شود که کودک، بیمار و یا سالمند از خدمات گوناگون پرستاری در محل زندگی خود و توسط پرستارهای ماهر بهره­مند گردد.

 

پرستاری در منزل

گاهی فرد در اثر کهولت سن و یا بیماری های جسمی با اختلالات و مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند. این مسائل موجب ناتوانی های جسمی برای این افراد شده و وجود یک درمانگر توانا برای رفع این اختلال ها را ضروری می سازد. افراد مبتلا به این بیماری ها و مشکلات گاهی در وضعیتی به سر می برند که قادر به حضور در مراکز درمانی نبوده و در عین حال نیازمند درمان سریع و مداوم هستند. درمان در منزل به معنای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به افرادی است که توانایی خروج از خانه و حضور مرتب در مرکزهای بهداشتی و درمانی را دارا نیستند که از جمله این خدمات می توان به ان اشاره کرد. کشورهای مختلفی که در عرصه های گوناگون در حال رشد و توسعه می باشند، همواره دغدغه درمان افرادی که از ناتوانی و عدم حضور در جامعه رنج می برند را داشته و دارند. به همین دلیل بودجه های فراوانی را به انجام امور درمان در منزل اختصاص داده و در این زمینه نیز موفق بوده اند.

خدمات پرستاری در منزل توسط کادرهای مجرب و دارای تاییدیه و مجوز در محل زندگی این اشخاص عرضه شده و زمینه راحتی و آسایش را برای آنان فراهم می سازد. موجب می شود که کودک، بیمار و یا سالمند از خدمات گوناگون پرستاری در محل زندگی خود و توسط پرستارهای ماهر بهره مند گردد. گفتنی است که این دسته از خدمات باید به گونه ای باشند که زمینه توانمندسازی فرد در همه یا قسمتی از زندگی او را مهیا گردانند.

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، پرستاری از کودکان، سالمندان و نیز بیماران در محل زندگی آنان، نمونه ای از می باشد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

 

پرستاری در منزل

 

 • خدمات پرستاری در منزل

سالمندان، کودکان و نیز بیماران دسته ای خاص از اقشار جامعه هستند که به اقتضای سن و سال و نیز شرایط خود، دارای نیازهای ویژه ای می باشند که هر کسی قادر به رفع این نیازها نخواهد بود. این گروه از افراد بسیار آسیب پذیر بوده و نگهداری و پرستاری از آنان، نیازمند توانایی های علمی و عملی بسیار زیادی می باشد. پرستاری در منزل یکی از بهترین روش ها برای پایان دادن به مشکلات این دسته از افراد شامل سالمندانی که در اثر کهولت سن کم توان گشته اند، بیمارانی که به دلیل ابتلا به مشکلات ناشی از بیماری به مراقبت نیاز دارند و نیز کودکانی که به دلیل سن و تجربه کم توانایی مواظبت از خود را ندارند، است. اگر چه حمایت و نگهداری از سالمندان، بیماران و کودکان کار گروهی متشکل از افراد با توانایی ها و قابلیت های متعدد و متنوع را می طلبد، اما  پاسخ گوی تمام نیازها و درمانگر تمام مشکلات این قشر آسیب پذیر می باشد.

خدمات ارائه شده در پرستاری در منزل

به یقین پرستاری و مراقبت از بیماران، کودکان و سالمندان نیازمند شناخت کافی و تخصص بالای این افراد در زمینه مذکور می­باشد. خانواده این دسته از افراد به دلیل مشغله های فراوان و یا دور بودن از آن ها امکان نگه داری و خدمت رسانی تمام وقت به آن ها را نداشته و بنابراین مجبورند که انجام امور پرستاری عزیزان خود را به پرستارانی مورد اعتماد و توانمند واگذار کنند. خدمات ان  برای رفع مشکلات این قشر آسیب پذیر جامعه و همچنین کمک به رفاه و آسایش فرد و نیز سلامت وی تدارک دیده شده است. افرادی که به انجام امور پرستاری در منزل می پردازند، با ویژگی ها و شرایط این افراد آشنایی داشته و از مشکلات و نیازهای آن ها آگاه هستند. به همین دلیل می توانند ارتباطی خوب با آن ها برقرار کرده و در رفع نیازها و مشکلاتشان آن ها را یاری دهند.

از جمله خدمات پرستاری در منزل عرضه شده می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • وظایف مرتبط با بهداشت سالمند، کودک و بیمار
 • وظایف مرتبط با سلامت جسمی سالمند، کودک و بیمار
 • وظایف مرتبط با سلامت روانی سالمند، کودک و بیمار
 • وظایف مرتبط با تغذیه سالمند، کودک و بیمار
 • رسیدگی به امور شخصی و وضع ظاهری سالمند، کودک و بیمار
 • نمونه هایی از آن چه که یک پرستار انجام می دهد!

از جمله خدمات ان  که توسط شخصی توانا و متعهد انجام می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تهیه غذا و دادن غذا به سالمند، کودک و بیمار
 • همراهی سالمند، کودک و بیمار در محیط بیرون از خانه
 • رسیدگی به امور رفاهی و تفریحی فرد سالخورده، کودک و یا بیمار
 • رسیدگی به امور مالی و اداری سالمند و یا بیمار در صورت رضایت خانواده وی
 • استحمام سالمند، کودک و یا بیمار و رسیدگی به نظافت وی
 • کنترل مداوم فشارخون و قندخون سالمند و بیمار

پرستاری از کودک، نمونه ای از خدمات پرستاری در منزل

مطلب از جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران 

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.