جمعه, 14 آذر , 1399 19 ربيع ثاني 1442 Friday, 4 December , 2020 ساعت ×
دکتر کریمی در گفت وگو با ایسنای علوم پزشکی تهران:  درمان بیماری دندان ها با مناسب ترین هزینه / پوشش خدمات بیمه ای گسترده برای درمان دندان/ توجه افراطی به درمان زیبایی دندان ها را توصیه نمی کنیم / هر شش ماه یک بار برای معاینات دوره ای به دندانپزشک مراجعه کنید
۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۸
بازدید 232
5

ایسنای علوم پزشکی تهران–  کلینیک دندانپزشکی جهاد دانشگاهی از سال ۱۳۶۲ تا کنون در حال فعالیت است و دارای کادری مجرب و حرفه‌ای متشکل از دندانپزشکان باسابقه و اغلب هیئت‌علمی دانشگاه‌ها تهران می باشد. در شرایطی که درمان دندان ها (عصب کشی، ترمیم، ایمپلنت، ارتودنسی و…) در بسیاری از مراکز پر هزینه هست، کلینیک دندانپزشکی […]

پ
پ

ایسنای علوم پزشکی تهران–  کلینیک دندانپزشکی جهاد دانشگاهی از سال ۱۳۶۲ تا کنون در حال فعالیت است و دارای کادری مجرب و حرفه‌ای متشکل از دندانپزشکان باسابقه و اغلب هیئت‌علمی دانشگاه‌ها تهران می باشد. در شرایطی که درمان دندان ها (عصب کشی، ترمیم، ایمپلنت، ارتودنسی و…) در بسیاری از مراکز پر هزینه هست، کلینیک دندانپزشکی جهاد دانشگاهی با ارایه خدمات با قیمت هایی مناسب و همچنین پذیرفتن بسیاری از بیمه های تکمیلی برای بیماران این امکان را فراهم می نماید که با هزینه هایی مناسب تر به درمان دندان های خود بپردازند.

دکتر کریمی رییس کلینیک دندانپزشکی جهاد دانشگاهی ضمن اینکه خدمات ارایه شده به بیماران در این مرکز را بیان می کند، به نکاتی در مورد بهداشت دهان و دندان و همچنین سوق یافتن بسیاری از مردم به سمت توجه به زیبایی های ظاهری دندان ها نیز اشاره می کند و می گوید: «توجه به زیبایی ظاهری دندان ها نیز در حال حاضر در جامعه افراط ایجاد شده که به نظر می آید گاهی بیمار به این نوع از درمان نیازی ندارد، ولی به خاطر موجی که در جامعه ایجاد شده متأسفانه بیماران بسیار به این سمت می روند و حتی ممکن است که چند دندان پوسیده داشته باشند و به جای اینکه این دندان ها را ترمیم کنند ترجیح می دهند ظاهر دندان ها زیبا باشد که این رویه ممکن است در برخی از موارد آسیب زا باشد از جمله حساسیت ها و مشکلاتی که بعدها ممکن است برای دندان های افراد ایجاد شود لذا توجه افراطی به درمان زیبایی را توصیه نمی کنم.»

 

متن گفت وگوی ایسنای علوم پزشکی تهران با خانم دکتر کریمی را می خوانید:

 

* کلینیک دندانپزشکی جهاد دانشگاهی چه خدماتی به بیماران ارایه می دهد؟

کلینیک جهاد دانشگاهی از سال ۱۳۶۲ تأسیس شده و در حال حاضر به بیماران کلیه خدمات تخصصی از جمله خدمات جراحی فک و صورت، ایمپلنت، اطفال، ترمیم زیبایی، پروتز و ارتودنسی ارایه می دهد.

* به طور میانگین چه تعداد بیمار به این مرکز مراجعه می کند؟

بیش از هزار بیمار در ماه به کلینیک ما مراجعه می کنند که انواع خدمات تخصصی به آنان ارایه می شود.

* مراجعه کنندگان بیشتر از کارمندان جهاد دانشگاهی و زیرمجموعه های آن هستند یا عموم مردم نیز به کلینیک جهاد  دانشگاهی مراجعه می کنند؟

همه قشر بیمار به کلینیک مراجعه می کنند، ولی بیش از نیمی از بیماران ما از مجموعه جهادهای مختلف و زیرمجموعه آنها هستند.

* این مرکز با کدام یک از بیمه ها طرف قرار دارد؟

با بیشتر بیمه های تکمیلی و یکسری از بانک ها و مراکز جهاد قرار داد داریم. بیمه های تکمیلی از جمله  پارسیان – آسیا – البرز – دانا – رازی – ملت – معلم – سامان – سینا – ایران – بانک تجارت – دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه تهران – تمام مراکز جهاددانشگاهی – هدایت میزان – انجمن ام اس ایران .

* یکی از نکاتی که برای بسیاری از مردم مشکل آفرین هست، هزینه های بالای درمانی دندان است، تا چه میزان مبالغ بالا برای درمان بیماری های دندانی معقول و منطقی است؟ چرا هزینه ها دندانپزشکی تا این حد بالاست؟ 

چون دندانپزشکی وابسته به مواد است و متأسفانه در یک تا دو سال اخیر به خاطر تغییرات دلار و تحریم، قیمت این مواد بسیار افزایش یافته است. بیشتر مواد مورد استفاده در داندانپزشکی مطابق با مواد روز دنیاست که باید با دلار تهیه شود لذا نوسان قیمت دلار و تحریم اقتصادی که بر کشور اعمال شده، بر هزینه های بسیاری از بخش ها از جمله مواد دندانپزشکی تأثیر منفی گذاشته است و در نتیجه نسبت به سال های گذشته قیمت برخی از مواد چهار تا پنج برابر شده و مراکز دندانپزشکی مجبور شدند تا حدودی تعرفه ها را افزایش دهند تا خدمات دندانپزشکی از نظر اقتصادی برای آنان به صرفه باشد.

* به تحریم ها و تأثیر آن بر قیمت خدمات دندانپزشکی اشاره کردید، معتقدید علت اصلی چهار تا پنج برابر شدن قمیت ها تنها به علت افزایش قیمت موارد نیاز است یا اینکه عده ای در حال سوء استفاده از شرایط تحریم هستند و قیمت ها را افزایش دادند؟

در مورد اینکه عده ای در حال سوء استفاده از شرایط تحریم هستند یا نیستند اظهار نظر نمی کنم. اما برای ما که کلینیک جهاد دانشگاهی مشغول هستیم، افزایش بسیار قیمت مواد مورد نیاز کاملاً ملموس است، برخی از موارد با نرخ دولتی تهیه می شوند، اما گاهی هم مجبور هستیم برخی از مواد را با نرخ آزاد تهیه کنیم که این مسایل تأثیر بسیاری بر قیمت ها نهاده است البته لازم است اشاره کنم که کلینیک جهاد دانشگاهی چون یک مرکز دولتی است، تعرفه ها و قیمت ها کاملاً کنترل شده هستند. از سوی دیگر چون اکثریت مراجعه کنندگان به این مرکز قشر متوسط جامعه هستند، هزینه ها نسبت به بسیاری از مراکز بسیار مناسب و معقول هستند تا بتوانیم به افراد بسیاری خدمات ارایه دهیم.

* شاهدیم نرخ قیمت های دندانپزشکی در مطب های مختلف متفاوت است، به نظر می رسد هر پزشکی براساس تشخیص خود برای درمان ها قیمت گذاری می کند، به نظر شما لازم نیست تمهیداتی اندیشید که قیمت ها از یک نظم و تعادل منطقی برخوردار باشد؟ 

قیمت ها در مراکز و مطب های خصوصی توسط کادر پزشکی مربوطه تعیین می شود. اما در مراکز دولتی و نیمه دولتی این چنین نیست و قیمت ها کنترل شده است. به عنوان مثال علاوه بر اینکه قیمت ها در کلینیک دندانپزشکی جهاد دانشگاهی کنترل شده است، این مرکز با بیمه های تکمیلی نیز قرار داد دارد و بیمه های تکمیلی تعرفه هایی ارایه می دهند و ما هم تعرفه خود را براساس بیمه های تکمیلی معین می کنیم و حتی برخی از مواقع قیمت ها در این کلینیک از بیمه های تکمیلی کمتر است.

* چرا برخی از دندانپزشکان با قیمت های بسیار متفاوت و بعضاً بالاتری به بیماران خدمات ارایه می دهند؟ نوع مواد یا تخصص آنان متفاوت است یا از نظر شما قیمت های بسیار بالا برای برخی از خدمات درمانی بی مورد و بی جاست؟

 نمی توانم در این مورد قضاوتی داشته باشم تنها می توانم بگویم که طیف قیمت مواد داندانپزشکی متفاوت است، به عنوان مثال از مواد متوسط تا موادی که در موارد تخصصی استفاده می شود، قیمت ها متفاوت است و می تواند در هزینه ها و تعرفه کاری که دندانپزشک انجام می دهد، تأثیرگذار باشد. می توانم این اطمینان را بدهم که در کلینیک دندانپزشکی جهاد دانشگاهی بسیار روی این موارد دقت داریم و همیشه سعی کردیم تعرفه ها بر طبق بیمه های تکمیلی و دولتی باشد تا بیمار هزینه های شخصی کمتری را متقبل شود.

* اشاره دارید که قیمت ها در کلینیک دندانپزشکی جهاد دانشگاهی کنترل شده است، این کنترل و نظارت به چه صورت است و از سوی چه نهادی انجام می شود؟

هیأت مدیره ای در کلینیک دندانپزشکی جهاد دانشگاهی تشکیل شده که در جلسات متعدد درباره مسایل مربوط به کلینیک به بحث و بررسی می پردازند و قیمت ها توسط این هیأت مدیره کنترل و بر طبق عرف و براساس بیمه های تکمیلی مشخص و اعلام می شود. از سوی دیگر سعی شده در این کلینیک همه خدمات تخصصی به بیماران ارایه شود چرا که از جمله ویژگی های جهاد است که تمام خدمات تخصصی با کیفیت بالا ارایه شود، ولی سعی می کنیم که قیمت ها به صورتی باشد که قشر متوسط هم بتوانند از این خدمات استفاده کنند.

* شاهدیم که قیمت ایمپلنت ها بسیار متفاوت است، علت این تفاوت قیمت چشمگیر چیست؟

تا حدودی تفاوت قیمت ها به خاطر برندهای ایمپلنت است چرا که ایمپلنت ها محصول کشورهای مختلف هستند از جمله ایمپلنت ها که با قیمت بسیار پایین نسبت به سایر ایمپلمنت ها در بازار موجود است، کره ای، سوئیسی و آمریکایی هستند، به هر حال توصیه می کنم که برای ایمپلنت به مراکز درمانی مطمئن مراجعه شود و افراد توضیحی از دندانپزشک بخواهند در مورد اینکه ایمپلنت محصول چه کشوری است.

* در مواقع مختلف برای بیماران یا مراجعه کنندگان تخفیف هایی در کلینیک در نظر می گیرید؟ 

سایت کلینیک جهاد علوم پزشکی تهران فعال است؛ به مناسبت های خاصی تخفیف های ویژه ای به مراجعین ارایه می دهیم که در سایت اعلام می کنیم؛ افراد مختلف می توانند به سایت مربوطه مراجعه کنند و علاوه بر مطالعه و مشاهده مقالات و مطالب متفاوت در مورد بهداشت دهان و دندان و سلامت بیماران، از تخفیف هایی که اعلام می شود اطلاع و استفاده نمایند.

* در سالهای اخیر رسیدگی به زیبایی دندان در ایران بسیار رواج پیدا کرده و روز به روز هم فراگیرتر می شود. به نظر شما این مسئله اتفاق مثبتی است؟ یا با ایجاد حساسیت های کاذب مانند برهه ای از عمل های زیبایی بینی نگران کننده و خطرساز به نظر می رسد؟

از یک منظر خوب است که مردم بخواهند به سلامتی، ظاهر و زیبایی دندان ها اهمیت دهند، ولی متأسفانه گاهی توجه به زیبایی مسیر بسیار بی رویه ای را به خود اختصاص می دهد. در مورد توجه به زیبایی ظاهری دندان ها نیز در حال حاضر در جامعه افراط ایجاد شده که به نظر می آید گاهی بیمار به این نوع از درمان نیازی ندارد، ولی به خاطر موجی که در جامعه ایجاد شده متأسفانه بیماران بسیار به این سمت می روند و حتی ممکن است که چند دندان پوسیده داشته باشند و به جای اینکه این دندان ها را ترمیم کنند ترجیح می دهند ظاهر دندان ها زیبا باشد که این رویه ممکن است در برخی از موارد آسیب زا باشد از جمله حساسیت ها و مشکلاتی که بعدها ممکن است برای دندان های افراد ایجاد شود لذا توجه افراطی به درمان زیبایی را توصیه نمی کنم.

* سلبریتی ها در میزان توجه و گرایش مردم به زیبایی دندان از طریق مختلف چقدر تأثیرگذار بودند؟

سلبریتی ها در سوق و جذب بسیاری به درمان های زیبایی دندان موثر بودند. بسیاری از مراجعه کنندگان تصاویر سلبریتی ها را با خود می آورند و درخواست دارند که دندان هایی شبیه به آنان داشته باشند.

به عنوان یک دندانپزشکی این رویکردها را توصیه نمی کنم و معتقدم که باید سلامت دندان ها برای افراد و پزشکی بسیار مهم تر از زیبایی دندان ها باشد. به شخصه بسیار سعی می کنم که برای بیماران توضیح دهم تا بلکه به این سمت و سو نروند چرا که برای ما بیشتر سلامت دهان و دندان مهم است تا ظاهر زیبا و حتی گاهی این اقدامات به سلامتی دندان آسیب می رساند.

* بنابراین معتقدید توجه به زیبایی دندان بر روی بهداشت دهان و دندان سایه انداخته است؟

بله متأسفانه در بسیاری از موارد این چنین است.

* در کلینیک جهاد دانشگاهی در بخش زیبایی چه خدماتی ارایه می شود؟

خدمات زیبایی دندان مشتری خاص خود را دارد؛ در این مرکز متخصص ترمیم زیبایی داریم و اگر بیماران بسیار مشتاق باشند این خدمات توسط متخصص با موادی بسیار خوب انجام می شود و مطمئناً اطلاعات قبلی توسط متخصص به بیمار داده می شود و اگر باز تمایل به انجام داشته باشند، خدمات زیبایی ارایه می شود.

* با توجه به اینکه شما به نوعی شاهد عینی هستید، در حال حاضر کدام یک از اقدمات زیبایی مربوط به دندان بیشتر مورد توجه قرار گرفته است؟

بیشتر خدمات زیبایی لمینت و بلچینگ و ونیر مورد توجه قرار گرفته است.

* عامه مردم گمان می کنند که دندان هایشان زودتر از موعد دچار خرابی یا پوسیدگی می شود، نسبت به سایر مردم جهان میزان زمان سالم بودن دندان در میان ایرانی ها به چه صورت است؟ این مساله به نوع تغذیه یا استفاده از مواد مصرفی برای پاکیزگی دندان مرتبط است یا علل دیگری دارد؟

به نظر نمی آید که وضعیت دندان ایرانی ها نسبت به مردم سایر کشورها در وضعیت نامناسبی تری باشد، ولی ما بیشتر توصیه به رعایت بهداشت می کنیم و همیشه گفتیم و می گوییم که روش و دقت در مسواک زدن از برند مسواک و خمیردندان مهم تر است؛ هر بار که بیماران به ما مراجعه می کنند روش های پیشگیرانه را توصیه می کنیم که بهترین آن همان رعایت بهداشت و خوب مسواک زدن و مراقبت های دوره ای است. مراقبت های دوره ای بدین معنا که هر ۶ ماه یک بار یا حداقل سالی یک بار به دندانپزشک مراجعه شود که اگر دندان ها پوسیده هست زودتر به آنها رسیدگی شود. رژیم های غذایی هم بسیار تأثیرگذار هستند، مواد غذایی بسیار ترش و بسیار شیرین می تواند بر روی پوسیدگی های زود هنگام دندان تأثیر بگذارد. پس از اینکه بیمار به ما مراجعه کرد اگر ببینیم بیمار بسیار با این موارد درگیر هست، او را در مورد رژیم غذایی راهنمایی می کنیم و بیشتر مصرف مواد غذایی پر ویتامین مانند سبزیجات و میوه را به همه اقشار مردم توصیه می کنیم.

* برای سلامت دندان استفاده از مسواک، نخ دندان و یا دهان شویه کدام را اولویت می داند؟

به منظور بهداشت دندان حتماً باید از مسواک و نخ دندان استفاده شود. بسیاری از افراد گمان می کنند که تنها مسواک زدن کافی است، اما به آنها توصیه می کنیم حتی در بسیاری از مواقع نخ دندان از مسواک واجب تر است یعنی باید حتماً مسواک و نخ دندان همزمان مورد استفاده قرار گیرد چون مطمئناً فضای بین دندان تنها با مسواک تمیز نمی شود و باید از نخ دندان استفاده شود. دهان شویه نیز بیشتر برای درمان های تکمیلی است، اگر فردی بیماری لثه ای داشته باشد یا پوسیدگی های پیشرفته داشته باشد استفاده از دهان شویه را به آنان توصیه می کنیم.

* سیگار، نوشیدنی های شیرین و گازدار و مواد الکلی، کدام یک اثرات مخرب تری بر سلامت دهان و دندان دارد؟

هرکدام از این موارد به نوبه خود می تواند سلامتی دندان را به خطر بیاندازد و بر پوسیدگی دندان تأثیر دارد، شاید نتوان گفت که کدام یک تأثیرگذار است چون هر یک به نوعی اثرات آسیب زا برای دندان به همراه دارد.

* شاهدیم کودکان بسیار زود به عارضه های پوسیدگی دندان و بیماری های دهان و دندان مبتلا می شوند، عمده ترین دلیل را چه می دانید؟

این مورد از تنبلی کودکان در رعایت بهداشت و مسواک زدن نشأت می گیرد، اما بیشتر از تنبلی در رعایت بهداشت ناشی از نوع رژیم غذایی کودکان است. در زمانی که ما کودک بودیم بیشتر تنقلات میوه، آجیل و مواد سالم بودند، ولی امروز کودکان بیشتر به سمت شیرینی، شکلات و انواع چیپس رفتند؛ نوشابه های گازدار بسیاری وجود دارد که علاوه بر ضررهای دیگر از جمله عدم جذب کلسیم در کودکان، به خاطر حالت اسیدی بودن بسیار برای دندان ها آسیب زاست و متأسفانه کودکان امروز به سمت استفاده از این نوع مواد سوق پیدا کردند؛ این دو مساله بر پوسیدگی سریعتر دندان های بسیار تأثیرگذاشته است.

* در کلینیک دندانپزشکی در زمینه رعایت بهداشت دهان و دندان و چگونگی مراقبت از دندان ترمیم شده، آموزش هایی داده می شود؟

بله. اگر بیمار کودک باشد به والدین توضیحات و آموزش هایی داده می شود. بیمارانی هم که برای اولین بار به کلینیک مراجعه می کنند بررسی می شوند و اگر نیاز به جرم گیری دندان ها بود، حتماً همزمان با خدمات درمانی، جرم گیری نیز انجام می شود.

بسیاری از مردم مسواک می زنند، ولی چون اصول درست مسواک زدن را نمی دانند یا از نخ دندان استفاده نمی کنند، بسیاری از دندان های آنان دچار پوسیدگی می شود. به همه این دلایل سعی می کنیم که در جلسات ابتدایی به آنها توصیه های بهداشتی داشته باشیم و روش درست مسواک زدن را آموزش دهیم و حتی اگر دهان شویه نیاز داشته باشند، تجویز کنیم چون همواره معتقدیم پیشگیری بهتر از درمان است و باید سعی کنیم از دندان های سالم نگاهداری کنیم و از دندان هایی که درمان شدند به نحو احسن مراقبت کنیم.

* بیشتر مردم کشور به کدام یک از بیماری دهان و دندان مبتلا می شوند؟

بیشترین ابتلا پوسیدگی دندان هاست. برخی هم دچار بیماری های لثه هستند که آنها هم باید حتما در مراجعه های اولیه به پزشک تشخیص داده شوند تا با جرم گیری، دهان شویه و مراقبت های بعدی درمان شوند.

به برخی از پوسیدگی های دندان اگر رسیدگی نشود، ترمیم، عصب کشی و روکش ضرورت می یابد. از سوی دیگر بیماری لثه اگر کنترل نشود می تواند پیشرفت کند و باعث بیماری های پیشرفته لثه شود و روی سلامت دهان و دندان تأثیر می گذارد.

* فاکتورهای تخصص، تکنیک، تجربه، هوش، خلاقیت  و زیبایی شناسی صورت و دندان هرکدام به چه میزان در کیفیت کار نهایی در دندانپزشکی به خصوص شاخه زیبایی دندان دخیل هستند و موجب  تمایز کار دندان پزشکان می شود؟

معتقدم که دندانپزشکی تلفیقی از علم و هنر است؛ فرد از یک سو علم دندانپزشکی را یاد می گیرد و از سوی دیگر در هنگام ارایه خدمت، با دستان خود هنر می آفریند؛ مطمئناً این دو در کنار هم می توانند دندانپزشکی را تکمیل کنند.

* در حرفه اخلاق و برخورد خوب از شاخصه های مهم محسوب می شود شما قطعاً جزء خوش برخورد ترین پزشکان هستید از نظر شما وجود یا عدم وجود این ویژگی در کنار دیگر خصایص برای یک دندانپزشک چقدر در جذب و دفع بیمار موثر است؟

مطمئناً بسیار تأثیرگذار است. به هر حال دندانپزشک پزشکی هست که با سلامت بیمار در ارتباط است؛ توصیه های بهداشتی و پیشگیرانه که به بمیاری می دهد و همچنین راهنمایی و برخورد خوب با بیماران، بسیار مهم و تأثیرگذار است و باعث جذب افراد می شود. برخورد مناسب پزشک با بیمار موجب می شود که بیمار به توصیه های پزشک عمل کند و این امر در درمان های بعدی راهگشا و موثر خواهد بود.

* به نظر می رسد که نسبت به گذشته میزان استقبال به رشته دندانپزشکی افزایش یافته است، به علاقه مندان و دانشجویان و فارغ التحصیلانی که به تازگی می خواهند کار خود را در عرصه دندانپزشکی آغاز نمایند توصیه ای دارید؟

توصیه ام به فارغ  التحصیلان و دندانپزشکان جوان این است که در وهله اول سلامتی بیمار را مهم بدانند. بیشتر سعی کنند به درمان های پیشگیرانه اهمیت دهند چون بسیاری از مردم ما متأسفانه اطلاعات کمی دارند و اگر در رابطه با خدمات دندانپزشکی سوالی دارند سعی کنند تا جایی که می توانند راهنمایی کنند و به در مان ها و توصیه های پیشگیرانه اهمیت ویژه بدهند.

* در کلینیک جهاد دانشگاهی برای دانشجویان یا فارغ التحصیلان رشته دندانپزشکی امکان آموزش و کسب تجربه وجود دارد؟

تاکنون چنین برنامه ای نداشتیم.

* برخی با کوچکترین درد دندان به پزشک مراجعه می کنند و برخی دیگر تا به مرحله ای نرسند که توان تحمل درد دندان را نداشته باشند مراجعه به پزشک را ضروری نمی دانند. بهترین زمان برای مراجعه به دندانپزشک را چه زمانی می دانید؟

 همیشه توصیه ما به بیماران این است که هر شش ماه یک بار برای معاینات دوره ای به دندانپزشک مراجعه کنند چون گاهی برخی از پوسیدگی هاست که بیمار از آن خبر ندارد و دندانپزشک با ویزیت کردن و عکس گرفتن به فرد می گوید که چند پوسیدگی دارد و در واقع دندان ها در همان مراحل اولیه ترمیم و سالم شوند؛ درمان بیمار در این مواقع هم از نظر هزینه به صرفه است و هم سلامت دندان های بیمار تأمین می شود.

حال اگر به دندانی که با یک ترمیم ساده سالم می شود، رسیدگی نشود بعدها باید درمان ریشه انجام شود و به روکش می رسد و برخی از بیماران انقدر دیر مراجعه می کنند که دیگر دندان قابل نگهداری نیست و مجبور هستیم آن را بکشیم و با درمان های بعدی مانند ایمپلنت یا پروتز دندان را جایگزین کنیم که هم هزینه آن برای بیمار بسیار است و هم اینکه مطمئناً مانند دندان اولیه فرد نمی شود به همین دلیل توصیه می کنیم که اصلا اجازه ندهند دندان هایشان به درد برسد، اگر در دندان هایی که قبلا ترمیم شده یا در سایر دندان ها احساس درد و ناراحتی کردند سریعتر مراجعه کنند. و به طور کلی هر شش یا سالی یک بار برای بررسی وضعیت دندان های خود به دندانپزشک مراجعه کنند.

* بیماری مربوط به دهان و دندان هست که کلینیک دندانپزشکی جهاد دانشگاهی تخصصی در درمان آن نداشته باشد؟

این مرکز در همه رشته ها از متخصصان مجرب و با تجربه برخوردار است؛ برخی از این متخصصان عضو هیأت علمی هستند لذا کلینیک دندانپزشکی جهاد دانشگاهی تمام خدمات درمانی مربوط به دهان و دندان را زیر نظر متخصصان مجرب ارایه می دهد. گاهی برخی از درمان ها به اتاق عمل نیاز دارد مانند برخی از جراحی های فک و صورت که بیمار باید در بیمارستان و اتاق عمل مجهز تحت درمان قرار گیرد، لذا تنها این دست از بیماران را به بیمارستان های مربوطه معرفی می کنیم.

انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.