سه شنبه, 11 آذر , 1399 16 ربيع ثاني 1442 Tuesday, 1 December , 2020 ساعت ×
گفت وگوی ایسنا با رییس بیمارستان طب کودکان: پیشرفت و ارتقای کیفیت درمان کودکان در قطب علمی اطفال کشور/پرداختی های بیمه به موقع باشد، خدمات بهتری ارایه می دهیم/ هزینه های پیوند کبد و سلول بنیادین کودکان بسیار بالاست 
۰۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۵
بازدید 74
8

ایسنای علوم پزشکی تهران – بیمارستان مرکز طبی کودکان تنها مرکز فوق تخصصی کودکان در کشور است، قطب علمی اطفال کشور و مرکزی که در سال ۱۳۴۷ به همت دکتر اهری و دکتر قریب آغاز به کار کرد و رسالتش ارائه خدمات تشخیص و درمان به بیماران، آموزش و تربیت نیروی انسانی، ایجاد بستر تحقیقاتی […]

پ
پ

ایسنای علوم پزشکی تهران – بیمارستان مرکز طبی کودکان تنها مرکز فوق تخصصی کودکان در کشور است، قطب علمی اطفال کشور و مرکزی که در سال ۱۳۴۷ به همت دکتر اهری و دکتر قریب آغاز به کار کرد و رسالتش ارائه خدمات تشخیص و درمان به بیماران، آموزش و تربیت نیروی انسانی، ایجاد بستر تحقیقاتی در زمینه علوم پزشکی با بالاترین کیفیت می باشد.

دکتر رضا شروین بدو، متخصص کودکان و فوق تخصص بیماری های مغز و اعصاب کودکان، رییس بیمارستان طب کودکان است و در گفت وگو با خبرنگار ایسنا علاوه بر بیان خدمات درمانی که در این بیمارستان انجام می شود، پیشرفت ها و مشکلات موجود بر سر راه درمان کودکان بیمار را بازگو می کند و تأکید دارد که در بسیاری از موارد باید کودکان بیمار در اولویت قرار گیرند و بیش از پیش به رفع موانع درمانی آنها توجه شود.

 

متن گفت وگوی ایسنای علوم پزشکی تهران با دکتر شروین بدو را می خوانید:

 

* چه فعالیت هایی در بیمارستان مرکز طبی کودکان انجام می شود و چه خدماتی به بیماران ارایه می دهید؟

بیمارستان مرکز طبی کودکان بزرگترین بیمارستان آموزشی، درمانی و پژوهشی کشور است. این بیمارستان از سال ۱۳۴۷ تاکنون فعال است و در واقع ۵۱ سال از فعالیت آن می گذرد. در تمام زمینه های تخصصی و فوق تخصصی کودکان خدمت رسانی درمانی انجام می دهد، همچنین در روند آموزش تخصصی و فوق تخصصی کشور نقش دارد.

بیمارستان حدود ۴۰۰ تخت دارد که معمولاً همه تخت ها اشغال هستند؛ نزدیک ۳۴۵ تخت در بخش ها و تعداد دیگری از تخت ها در اورژانس هستند و این تعداد تختی که اشاره کردم، با ضریب اشغال حدود ۹۵ درصد فعالیت می کند و این مساله نشان می دهد که همه تخت های بیمارستان پُر است.

اتاق های عمل مجهزی داریم، بیش از هزار عمل بزرگ در ماه در این بیمارستان انجام می شود. مراجعین متعدد اورژانس داریم که تعداد آن به طور معمول بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ مراجعه در روز است و بیش از هزار مراجعه در کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی داریم بنابراین با حجم بسیاری از بیماران مواجه هستیم. بخش ها خدمات را در زمینه اقدامات تخصصی طبی کودکان یا اقدامات مدیکال و جراحی ارایه می دهند.

تمام جراحی های پیچیده اطفال مرتبط با قسمت های مختلف ارتوپدی جراحی مغز، اعصاب، قلب، گوش، حلق، بینی و تمام مواردی که مرتبط با اورولوژی و اطفال می شوند در این مرکز انجام می شود.

همچنین تمام رشته های فوق تخصصی کودکان در این بیمارستان فعال است به عنوان مثال بخش مغز و اعصاب علاوه بر فعالیت های فوق تخصصی خود، خدماتی را در زمینه صرع های مقاوم به دارو ارایه می دهد. بخش خون فعالیت فوق تخصصی در زمینه خون می دهد و در کنار آن پیوند سلول بنیادی در مرکز انجام می شود که یکی از معدود مراکز در خاورمیانه هستیم که پیوند سلول بنیادین را در تمامی زمینه ها در مورد کودکان انجام می دهیم.

بخش کلیه علاوه بر اینکه به عنوان بخش فوق تخصصی مشغول به کار است، برنامه مشترک پیوند کلیه داریم و در این بیمارستان پیوند کلیه اطفال نیز انجام می شود. در بخش جراحی همه اقدامات مربوط به جراحی کودکان در آن انجام می شود.

بخش گوارش علاوه بر فعالیتی که انجام می دهد، اقدامات بسیار مهم آندوسکوپی کودکان را به انجام می رساند که کار بسیار سختی است. علاوه بر آن در کنترل خونریزی های گوارشی کودکان و خروج جسم های خارجی خدمات ارایه می شود.

همانطور که می دانیم کودکان تمایل بسیاری دارند که جسم خارجی را بلع کنند و انجام این اقدام نیازمند دستگاه آندوسکوپی مخصوص است لذا ما به صورت شبانه روز در زمینه آندوسکوپی و کولونوسکوپی کودکان فعال هستیم.

در زمینه پیوند کبد کودکان نیز خدمات ارایه می شود به طوری که پیوند کبد کودکان در حال حاضر تنها در مرکز طبی کودکان بیمارستان امام خمینی(ره) و شیراز انجام می شود، به عبارت دیگر این دو کانون پیوند کبد اطفال هستند و تاکنون پیوند کبد اطفال موفق بسیار داشتیم.

علاه بر بخش های فوق تخصصی، بیمارستان مرکز طبی کودکان از نظر پژوهشی نیز فعالیت های بسیاری دارد؛ تعداد بسیاری از مقالات پژوهشی در زمینه طب کودکان در این بیمارستان تولید می شود. چند نفر از اعضای هیات علمی از نظر تعداد مقالات جزو یک درصد دانشمندان برتر جهان هستند و این امر کمک کننده در این زمینه است. همچنین ۹ مرکز تحقیقاتی و پژوهشی در این بیمارستان مشغول به فعالیت هستند.

این مرکز در زمینه آموزشی نیز فعالیت هایی را انجام می دهد، مرکز طبی کودکان در تمام رشته های مصوب کودکان اعم از داخلی و جراحی در مقطع تخصصی، فوق تخصصی، فلوشیپ های مرتبط با جراحی کودکان، فراگیر می پذیرد.

* مرکز طبی کودکان به عنوان قطب علمی اطفال کشور شناخته می شود؛ این مرکز چه ویژگی در این زمینه دارد و چرا به این عنوان شهرت یافته است؟

بیش از ۱۱۵ عضو هیأت علمی در این بیمارستان مشغول به فعالیت هستند و حدود ۷۰ درصد از آنها از تمام وقت جغرافیایی هستند و با توجه به امکانات آموزشی، درمانی و پژوهشی مرکز طبی کودکان، این مرکز از چندین سال قبل به عنوان بزرگترین مرکز آموزشی و درمانی و پژوهشی اطفال کشور و همچنین قطب علمی طب کودکان شناخته شده است چون این بیمارستان قدیمی ترین بیمارستان مدرن کودکان کشور است و با توجه به تعداد مراجعین و همچنین غنی بودن بیمارستان از نظر اعضای هیأت علمی تخصصی و فوق تخصصی این رسالت را دارد که به عنوان قطب علمی کودکان کشور انجام فعالیت کند.

* در مرکز طبی کودکان چه تعداد پرسنل در حال ارایه خدمات هستند؟

تعداد پرسنل متغییر است، این مرکز حدود ۱۲۰۰ پرسنل و ۱۱۵ عضو هیات علمی دارد که ۷۰ درصد تمام وقت جغرافیایی هستند. تعداد فراگیران بستگی به شرایط خاص دارد، اما هر ساله بین ۲۳ تا ۲۵ دستیار تخصصی کودکان در این بیمارستان می پذیریم. در حال حاضر رشته اطفال، سه ساله است و حدود ۶۰ تا ۶۵ رزیدنت کودکان داریم و در تمام رشته های فوق تخصصی مصوب هم براساس ظرفیتی که وزارتخانه به ما می دهد دستیار فوق تخصص مشغول به کار است و تعدادی از دستیار فوق تخصصی از افرادی هستند که خودشان به صورت آزاد شرکت کردند و تعدادی از آنها هیأت علمی دانشگاه دیگر هستند که در این مرکز دوره می بینند و به عنوان فوق تخصص در مرکز خود کارشان را ادامه می دهند.

* به طور میانگین مرکز طبی کودکان چه تعداد مراجعه کننده دارد؟

این مرکز حدود ۴۰۰ تخت دارد که تعداد ۳۴۵ آن تخت بستری و ۵۵ تخت اورژانس است. بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ نفر برای درمان های سرپایی به بخش اورژانس مراجعه می کنند. معمولاً بیش از ۹۵ درصد تخت ها اشغال است. مدت زمان بستری بیماران متفاوت است چون تعدادی از بیماران دچار بیماری های سخت هستند و ممکن است مدت درمان طولانی تر شود.

حدود هزار عمل بزرگ در ماه در این مرکز انجام می شود. پرسنل و اساتید بیمارستان در دو شیفت صبح و عصر فعالیت می کنند و به بیماران خدمات ارایه می دهند.

* اگرچه خدمات درمانی حائز اهمیتی در مرکز طبی کودکان ارایه می شود، اما گویی عده ای انتقاد دارند نسبت به اینکه برخی از داروها و آزمایشات در داخل بیمارستان انجام نمی شود و مراجعین باید به مراکز دیگر مراجعه کنند. این مشکل به واقع وجود دارد یا وجود داشته و برطرف شده است؟ 

  در این مورد مشکل خاصی نداریم، به دلیل اینکه آزمایشگاه بیمارستان مرکز طبی کودکان یکی از بزرگترین آزمایشگاه های کشور است، بنابراین قسمت اعظم آزمایش ها را نه تنها خودمان انجام می دهیم بلکه کمک دهنده بسیاری از بیمارستان های دیگر هم هستیم. تعداد معدودی از آزمایش ها که برای بیماران بستری در بیمارستان انجام نشود، طبق قراردادی که دانشگاه علوم پزشکی تهران دارد، بیمارستان آزمایش را به مرکز مورد نظر ارسال می کند بنابراین بیماری که در بخش های مرکز بستری شده، برای انجام آزمایش به بخش دیگر ارجاع داده نمی شود و همه اقدامات در بیمارستان انجام می گردد.

در مورد دارو و تجهیزات هم بیمارستان سعی خود را دارد که در حد توان بهترین دارو و تجهیزات را برای بیمار فراهم کند و در زمانی که بیمار روی تخت بستری بیمارستان است، برای تهیه دارو و ملزومات پزشکی به بیرون از مرکز ارجاع داده نمی شود.

* بسیاری از کسانی که به مرکز طبی کودکان مراجعه می کنند از استان ها و شهرستان های کشور هستند، اسکان خانواده های بیماران در اطراف بیمارستان فضایی شبیه به هتلینگ بیمارستانی را به تصویر می کشد؛ از سوی دیگر امکانات رفاهی و بهداشتی برای این خانواده ها وجود دارد. در این زمینه تاکنون تدبیری نداشتید؟ تاکنون بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی و شهرداری برای حل این مساله کمکی نکردند؟

بیش از ۶۰ درصد از بیماران این مرکز مراجعه کننده از شهرستان ها هستند علاوه بر این، مرکز طبی کودکان قسمت بزرگی از کلانشهر تهران را هم پوشش می دهد و این نکته را باید در نظر داشته باشیم که تعداد بیمارستان های تخصصی و فوق تخصصی کودکان در کشور و تهران بسیار انگشت شمار هستند. بنابراین ما با یک افزایش مراجعین مواجه هستیم و باید به این افراد خدمت رسانی کنیم بنابراین هدف اصلی بیمارستان ارایه خدمات بهداشتی و درمانی به بیماران است و اسکان همراه مستقیماً جزو رسالت های بیمارستان نیست، البته اسکان مادر کودک جزو وظیفه ماست و پذیرای مادران هستیم. اما همراهان دیگر را معمولاً به همراه سراها ارجاع می دهیم یا تعدادی از آنان از طریق واحد مددکاری با خیرینی که داوطلبان خدمات ارایه می دهند، ارتباط می گیرند و اسکان همراهان بیماران انجام می شود. همچنین برخی از خیرین با تعدادی از مهمان پذیرهای نزدیک یا هتل های نزدیک بیمارستان قرارداد دارند و برخی از همراهان بیماران به این هتل ها و مهمان پذیرها ارجاع داده می شوند.

شهرداری منطقه ۶ با دانشگاه علوم پزشکی تهران طرحی داشته که این طرح کمک می کند تا تعداد بیشتری از همراهان بیماران را اسکان دهیم، ولی روال به این منوال است که معمولاً با تایید سیستم درمانی بیمارستان و مددکاری بیمارستان همراهان به همراه سراهایی که خارج از بیمارستان هستند، ارجاع و اسکان داده شوند. لذا از اسکان همراهان بیماران در اطراف بیمارستان تا حدودی کاسته شده، ولی چون ۶۰ درصد مراجعه کنندگان از شهرستان هستند، این مساله به طور کامل رفع نشده و کماکان این مشکل را داریم. تعداد بسیاری از مراجعه کنندگان عملاً از فضای بیمارستان استفاده می کنند، ولی از نظر وضعیت بهداشتی و امنیت، نمی توانیم شبانه روز پذیرای بزرگواران در محوطه بیمارستان باشیم لذا از نهادهای مختلف مقداری کمک بیشتری در این زمینه طلب داریم.

* با توجه به اینکه بسیاری از کسانی که به این مرکز مراجعه کنند از قشر متوسط جامعه هستند و درمان کودکان بسیار هزینه بالایی دارد، برای خانواده های کم درآمد برنامه ای دارید؟

بیمارستان از نظر جذب منابع خیرین پتانسیل بالایی دارد و سعی کردیم در این رابطه تا جایی که می شود در کنار مردم باشیم، اول اینکه این بیمارستان تعرفه دولتی دارد و تعرفه خصوصی ندارد. تمام تعرفه هایی که سازمان های بیمه گر می پذیرند بیمارستان با بیماران از طریق بیمه محاسبه می کند و حجم زیادی از هزینه هایی که برای بیماران باید متحمل شوند را از طریق بیمه پوشش داده می شود و بیمارستان با همه بیمه های پایه و تعداد بسیاری از  بیمه های تکمیلی  قرارداد دارد و بیماران در طول درمان از بیمه خود استفاده می کنند. معمولاً سهم بیمار از شرایط بستری حدود ۱۰ درصد است و در مورد بستری هم بین ۲۰ تا ۳۰ درصد یا کمتر از آن است. همچنین تمام خدمات سرپایی شامل تعهدات بیمه می شود بنابراین بیمار جزء کمتری از هزینه ها را پرداخت می کند با این حال در برخی از موارد بیمار توانایی پرداخت ندارد و ما معمولاً آنان را با مددکاری خود ارتباط می دهیم و بعد از اینکه استحقاق سنجی انجام شد در مواردی که خیرین از قبل اعلام آمادگی کردند، سعی می کنیم مشکل بیمار را تا جایی که می توانیم رفع کنیم؛ برخی از موارد هم تا حد زیادی امکان پذیر نیست که پوشش دهیم.

* اتباع ساکن در کشور از شرایط بیمه برخوردار نیستند، برای این قشر برنامه ای متفاوت دارید؟

برخی از انجمن های خیریه مثل موسسه زنجیر عمومی تعداد از آنها را تقبل می کند و بیمارستان تعداد دیگری را تقبل می کند. تا حدی که بتوانیم سعی می کنیم که کمک کنیم ولی ممکن است بسیاری از مواقع پوشش صد در صدی را برای این عزیزان نداشته باشیم. اگرچه بیمارستان مخارج روزمره خود را دارد و تهیه دارو و ملزومات پزشکی ملزم به این است که پرداخت ها به موقع انجام شود، اما بیمارستان پتانسیل خوبی از نظر جذب خیرین دارد و تاکنون خیرین در زمینه های مختلف بسیار کمک کردند.

* در یکی از صحبت هایتان گلایه ای از پرداختی های بیمه داشتید و اشاره کردید که تأخیر در پرداختی ها مشکلاتی را به وجود آورده، همچنان وضعیت پرداختی بیمه به همان شکل است؟ به دلیل تأخیر در پرداخت حق بیمه بیماران به بیمارستان، چه مشکلاتی را متحمل می شوید؟

 در مورد بیمه ها وضعیت مقداری بهتر است، ولی کماکان مشکلات داریم. بیمارستان کودکان معمولاً بنیه زیادی ندارند به خاطر اینکه هزینه های کودکان حین بستری بالاست و اقدامات درمانی پیچده تر هستند و میزان درآمد بیمارستان و مخارجی که می کند بسیار به هم نزدیک است و درآمد بیمارستان خیلی زیادی نیست بنابراین خیلی وابسته است که منابع درآمدی خود را زودتر وصول کند و از جمله قسمت عمده آن مطالبات بیمه ای است؛ با اینکه بیمه ها همکاری می کنند ولی بعضاً ماه های طولانی می شود که پرداخت ها با زمانی که خدمت ارایه شده، بسیار فاصله دارد.

با توجه به اینکه مخارج بیمارستان از جمله تهیه دارو و تجهیزات پزشکی یا مواد مصرفی مثل مواد غذایی باید به روز انجام شود، لازم است که فکر ویژه ای شود؛ ما بارها خواهش کردیم که حساب بیمارستان کودکان را به صورت ویژه نگاه کنند و پرداختی های بیمارستان کودکان با تأخیر کمتری اتفاق افتد، اگر چنین شود قطعاً خدمت رسانی بهتر صورت می گیرد. علاوه بر آن در برخی از خدمات که به نظر می رسد کمک سازمان های بیمه گر را می طلبد، اگر یک بار دیگر تجدید نظر شود شاید بتوان کمک بیشتری به بیماران کرد.

در حال حاضر همه هزینه های پیوند سلول بنیادین برعهده بیمه نیست، قسمتی را وزارتخانه تقبل می کند و بیمارستان نیز کمک می کند، اما اگر پیوندسلول بنیادین مشمول تعهدات بیمه شود کمک بسیار بزرگی به بیماران می کند. همچنین برخی از خدمات فوق تخصصی که کمک بسیاری به تشخیص و درمان می کند، هنوز مورد تعهدات بیمه نیست مانند بخش صرع مقاوم که خدماتی را در این زمینه ارایه می دهیم مانند مانیتورینگ یا پایش نوار مغزی ۲۴ ساعته بیماران که به تشخیص و درمان و انتخاب راه حل درست کمک می کند. بنابراین اگر یک بازنگری شود و چتر حمایتی بیمه در مورد ارایه خدمات بیمارستان بیشتر شود، این بیمارستان که به عنوان بیمارستان مرجع خدمت می کند قطعاً می تواند کمک های بسیار زیادی به بیماران داشته باشد.

برخی از خدمات این مرکز، خدماتی هستند که هزینه بسیاری را می طلبد به عنوان مثال این مرکز تنها بیمارستان کودکان کشور است که مجهز به دستگاه MRI )ام.آر.آی( می باشد و این اقدام به صورت شبانه روزی در اختیار کودکان هست، کودک معمولاً زیر این دستگاه به راحتی دراز نمی کشند بنابراین نیاز است که متخصص بیهوشی حضور داشته باشد تا با دارویی کم اثر کودک را بخواباند و مراقب باشد که عوارضی اتفاق نیفتد لذا مدت زمانی که خدمت ارایه شود مقداری طولانی تر می شود، اما هم خدمت با کیفیت ارایه می شود و هم هزینه انجام خدمت بالاتر می رود بنابراین اگر بتوانیم پوشش خدمات، به خصوص پوشش بیمه و پرداخت بیمه ای مقداری منظم تر باشد و خدمات بیشتری از ما تحت پوشش قرار گیرد، قطعاً می توانیم خدمت رسانی بهتری به بیماران انجام دهیم.

* برخی از مراجعه کنندگان نقدی به مرکز طب کودکان وارد می کند مبنی بر اینکه درمانگاه مرکز بسیار شلوغ است و گاهی موجب می شود به خاطر ازدحام جمعیت، افراد مدت زمان بسیاری در بیمارستان منتظر بمانند. برنامه ای برای حل این مشکل یا توسعه مرکز دارید؟

وقتی درمانگاه هزار مراجعه در روز دارد، این کودک معمولاً همراه با پدر و مادر می آید و تعداد افراد بسیار زیاد می شوند، بعضاً ممکن است پدر بزرگ و مادر بزرگ و یکی از اقوام نزدیک نگران کودک باشند و او را همراهی کنند به همین دلایل با حجم زیادی از مراجعین مواجه می شویم، این مساله باعث می شود که درمانگاه شلوغ باشد به خصوص درمانگاه مرکز که به دلیل ارایه تعرفه دولتی تا پاسی از شب فعال است. اقداماتی که در این زمینه انجام دادیم ساخت یک کلینیک جدید است که در حیاط بیمارستان در حال آماده سازی است، ساختمان در حال ۹۵ درصد پیشرفت است که تمام کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی خود را به آن منتقل می کنیم. برای ساخت این کلینیک هزینه بسیاری شده که جا دارد از وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی تهران تشکر کنم، ولی برای تجهیز آن کماکان نیاز به کمک داریم تا بتوانیم کلینیک را به سرعت تجهیز کنیم و از بیماران سرپایی در شأن خودشان پدیرا باشیم.

یکی از مشکلاتی که با آن مواجه هستیم بحث ساماندهی ارجاعات است، در برخی از موارد عزیزان خودشان به اینجا مراجعه می کنند، اعتماد دارند و ما از این اعتماد بسیار خوشحالیم، ولی همین خدمت در شهر خودشان قابل انجام است، مثلا از یک شهر بزرگی به اینجا مراجعه می کند که همین خدمت در آن شهر ارایه می شود و این ارجاع نا به سامان باعث می شود که نتوانیم برای سایر بیماران در حدی که لازم است و حتی بیشتر، وقت بگذاریم بنابراین توصیه می شود که دوستان تا جایی که می توانند از طریق سیستم ارجاع به این مرکز مراجعه کنند؛ اگرچه همواره سعی کردیم پذیرای این بیماران باشیم، ولی با رعایت نظام ارجاع که از اولویت های وزارت است، قطعاً این مشکل کمتر می شود.

* در بیمارستان مرکز طب کودکان رزیدنت هایی حضور دارند که در دوره درمان بیمار، خدماتی را به آنان ارایه می دهند. این مساله برای برخی از خانواده های بیماران نگرانی هایی را به وجود آورده و گمان می کنند که رزیدنت ها تجربه کافی ندارند. برای رفع نگرانی خانواده ها در این موضوع، نکته ای قابل بیان دارید؟

بیمارستان از ابتدا به اسم بیمارستان آموزشی فعالیت می کند بنابراین یکی از اهداف اصلی بیمارستان تربیت نیروی متخصص و متعهد برای کشورمان است. این بیمارستان از ابتدای تأسیس دستیار می گرفت، منتها در اکثر خدمات ما، در کنار رزیدنت، اعضای هیات علمی یا نیروهای با تجربه حضور دارند. به عنوان مثال در مورد بخش اورژانس در کنار دستیار تخصصی، اعضای هیات علمی بیمارستان نیز حضور دارند که این امر در مسیر طرح مقیمی است که با همت وزارت بهداشت در حال برگزاری است و جا دارد از معاونت درمان وزارت بهداشت بابت این طرح تشکر کنم.

هیچ زمانی از شبانه روز نیست که در این بیمارستان عضو هیات علمی وجود نداشته باشد بنابراین رزیدنت که بیمار خود را می بیند با عضو هیات علمی مشورت می کند و علاوه بر صبح که ویزیت توسط استاد انجام شده در عصر و شب هم استاد حداقل دو بار بیماران را ویزیت می کند. در کلینیک های دیگر بیمارستان نیز به همین منوال است، در کلینیک های تخصصی اعضای هیات علمی مشغول به کار هستند و در کنار آنها دستیاران کار می کنند، در مورد اورژانس سرپایی بیمارستان، در کنار رزیدنت ها از متخصصین و دستیاران فوق تخصصی استفاده می شود.

مورد دیگری که ممکن است گاهی اشتباه تعبیر شود میزان تجربه فراگیران است. ما دستیار فوق تخصصی در بیمارستان داریم که آنان متخصصینی هستند که سالها تجربه داشتند و فیلد فوق تخصصی خود را تکمیل می کنند بنابراین ممکن است که این شخص در استان خود که فعالیت می کرده جزو بهترین متخصص آن رشته باشد و فوق تخصص ریه را تکمیل می کند. بنابراین وقتی دستیار فوق تخصصی، بیمار را در کنار استاد ویزیت می کند در واقع یک متخصص با تجربه چنین کاری را انجام می دهد. یا جراح اعصابی داریم که سال ها در شهرستان خود انواع جراحی پیچیده انجام داده و در این مرکز یک دوره فلوشیپ جراحی مغز و اعصاب اطفال می بیند بنابراین در کنار استاد خود، مکمل می شوند.

رزیدنت ها کسانی هستند که دوره پزشکی عمومی را تکمیل کردند و مُهر و شماره نظام پزشکی دارند، در کنار اساتید بیماران خود را می بینند و معمولاً دستورات پزشکی بدون هماهنگی ارشدهای خود و گروه پزشکی انجام نمی شود بنابراین به نظر من نگرانی وجود ندارد. علاوه بر آن شاید یک حسن این باشد که علاوه بر ساعاتی که اعضای هیات علمی مشغول هستند، چون رزیدنت ها حضور ۲۴ ساعته دارند ممکن است که نکات بسیار دقیق تری را متوجه شوند که در برخی از بیمارستان های خصوصی که فاقد دستیار هستند و فقط در زمان های خاصی دسترسی به متخصص دارند که برای ویزیت تشریف می آورند، این اقدام امکان پذیر نباشد. به عنوان مثال موارد پیچیده از بیمارستان خصوصی هم معمولاً در حیطه اطفال پذیرش گرفته می شود از بیمارستان ما و به هر حال بیمارستان آموزشی پذیرای بیماران سخت می شوند بنابراین چون اقدمات دستیاران تخصصی و فوق تخصصی در کنار اعضای هیات علمی است، به نظر می رسد که به کیفیت ارایه خدمت کمک کند تا اینکه تهدیدی برای ارایه خدمت باشد.

 

 

انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.