شنبه, 15 آذر , 1399 20 ربيع ثاني 1442 Saturday, 5 December , 2020 ساعت ×
افراد شب‌کار ۷۰درصد بیشتر به مشکلات خواب دچار می شوند
۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۱
بازدید 17
2

رییس مرکز تحقیقات خواب دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: افرادی که شب کار هستند ۷۰درصد بیشتر از دیگران به مشکلات خواب دچار می شوند چراکه این افراد بیشتر در معرض ابتلابه بیماری های مزمن از جمله فشارخون و دیابت هستند. دکتر خسرو صادق نیت در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، خاطرنشان کرد: در بررسی مشکلات […]

پ
پ

رییس مرکز تحقیقات خواب دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: افرادی که شب کار هستند ۷۰درصد بیشتر از دیگران به مشکلات خواب دچار می شوند چراکه این افراد بیشتر در معرض ابتلابه بیماری های مزمن از جمله فشارخون و دیابت هستند.

دکتر خسرو صادق نیت در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، خاطرنشان کرد: در بررسی مشکلات خواب باید دو ملاک کمیت و کیفیت سنجیده شود. کمیت خواب در افراد بالغ به طورطبیعی بین ۷:۳۰ تا ۸:۳۰ ساعت است. همچنین افرادی که کمتر از ۶:۳۰ ساعت یا بیشتر از ۹ ساعت بخوابند، باید خواب آنها مورد بررسی قرار گیرد.

وی یادآور شد: قبل از سن بلوغ نیاز افراد به خواب بیشتر می شود. حتی کودکان قبل از شروع سن مدرسه حدودا به ۱۰ ساعت خواب احتیاج دارند. همچنین در نوزادان این میزان خواب به ۱۷ یا حتی ۱۸ ساعت هم میرسد. در نتیجه  یکی از عوامل بسیار مهم و موثری که مقدار خواب را تعیین می کند سن افراد است.

این فلوشیپ طب خواب میزان فعالیت فکری و بدنی را یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر کیفیت خواب دانست و افزود: افرادی که فعالیت بدنی و فکری بالای دارند بدون شک بیش از سایرین به خواب نیاز پیدا می کنند. به طورمثال دانشجویان و دانش آموزانی که در فصول امتحان درگیر مطالعه می شوند، باید بیشتر بخوابند در غیر این صورت حافظه آنها مختل خواهد.

صادق نیت ادامه داد: از موارد دیگری که در مورد خواب باید بررسی شود، زمان خواب است و اگر کسی به جای شب، در روز بخوابد نه تنها کمیت خواب را بلکه می تواند کیفیت آن را هم تحت تاثیر قرار دهد.

رییس مرکز تحقیقات خواب دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: بیش از نیمی از افرادی که دچار مشکلات خواب می شوند، بخاطر عدم رعایت اصولی که به عنوان بهداشت خواب شناخته می شود است. در واقع در اصول بهداشت خواب، نظم زمانی خواب در طول هفته، عدم مصرف خوراکی هایی مانند قهوه، چای، نوشابه، ترکیبات کاکائویی ۱ تا ۲ ساعت قبل خواب، مناسب بودن محیط خواب از نظر نور، گرما، سرما، عدم انجام کارهای اداری، نگاه نکردن تلویزیون و گوش ندادن به رادیو در محل خواب است.

بیش از ۸۰ نوع بیماری خواب وجود دارد

صادق نیت یکی از شایعترین بیماری های خواب را، بی خوابی دانست و گفت: بیش از ۱۰ درصد افراد جامعه از بی خوابی رنج می برند. بی خوابی چند نوع است بعضی از افراد در شروع خواب مشکل دارند،افرادی که بیش از نیم ساعت طول می کشد تا بخوابند ازمشکل در شروع خواب رنج می برند. نوع دوم افرادی هستند که خواب منقطعی دارند و چندبار در طول خواب بیدار می شوند، این افراد در تداوم خواب مشکل دارند. نوع سوم افرادی هستند که زوتر از موعد از خواب بیدارمی شوند و نمی توانند دوباره به خواب بروند هر چند که نیاز به خواب در آنها تامین نشده است.

وی اظهار کرد: یکی دیگر ازبیماری های خواب، قطع تنفس در خواب (آپنه حین خواب) است که این بیماری بیشتر به دلیل مشکلات حلق به وجود می آید و افرادی که داری حلق باریک هستند ممکن است در حین خواب بین ۱۰ تا ۱۵ ثانیهدچار قطع تنفس شوند.

صادق نیت ادامه داد: این بیماری در مردان به خصوص مردان چاق و در زنان بالا ۵۰ سال بیشتر رخ می دهد که مهمترین علامت آن خروپف شبانه است و فرد در طولانی مدت ممکن است دچار فشارخون بالا، دیابت،سکته های قلبی ومغزی،تصادفت رانندگی، کاهش حافظه، یادگیری وبیماری های مزمن شود.

رییس مرکز تحقیقات خواب دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: اختلالقطع تنفس در خواب (آپنه حین خواب) قابل تشخیص است و توسط تست پلی سومنوگرافی یا تست خواب که فرد یک شب در کلنیک خواب، می خوابد و نوارمغز، نوار چشم، نوارعضله گرفته می شود. این بیماری درمان دارد و براساس جواب این تست تصمیم گیری در مورد نوع درمان صورت میگیرد که طی آن هم مشکل خواب وهم مشکل خروپف فرد برطرف می شود.

وی در مورد اختلال قابل درمانی گفت: نوع دیگر اختلال خواب، اختلال پاراسومونیا است، این افراد در حین خواب حرکات غیرعادی انجام می دهند وحرف می زنند. بیشتر این بیماری های خواب قابل درمان هستند و فقط باید به موقع تشخیص داده شوند اما چون متاسفانه دیر تشخیص داده می شوند، درمان آنها به تعویق می افتد.

صادق نیت با بیان این مطلب که برای درمان اختلال ها و بیماری های خواب باید علت زمینه آن پیدا شود، در پایان گفت:بسیاری از بیماری ها می توانند باعث اختلال در خواب شوند به همین دلیل توصیه می شود افراد ازمصرف بی رویه دارو بدون هماهنگی پزشک پرهیز کنند. همچنین باید به خروپف و قطع تنفس حین خواب توجه شود چراکه اگر در این افراد فشارخون بالا، خواب الودگی حین روز و قطع تنفس حین خواب مشاهده شود می تواند برای آنها دردسرساز شود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.