افزونه جلالی را نصب کنید. 22 ذو الحجة 1442 Saturday, 31 July , 2021 ساعت ×
سخنران برتر سومین کنگره بین المللی و پنجمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت
۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۶
10

دکتر زینب هرمزی مقدم در سومین کنگره بین المللی و پنجمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت که در تاریخ ۴ تا ۶ مهر ماه سال جاری برگزار شد به عنوان سخنران برتر این کنگره انتخاب شدند. آنچه می خوانید متن گفتگو با دکتر زینب هرمزی مقدم سخنران برتر سومین کنگره بین المللی و پنجمین کنگره […]

پ
پ

دکتر زینب هرمزی مقدم در سومین کنگره بین المللی و پنجمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت که در تاریخ ۴ تا ۶ مهر ماه سال جاری برگزار شد به عنوان سخنران برتر این کنگره انتخاب شدند.

آنچه می خوانید متن گفتگو با دکتر زینب هرمزی مقدم سخنران برتر سومین کنگره بین المللی و پنجمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت می باشد. 

 1. سلام وقت بخیر از وقتی که در اختیار ما می گذارید سپاسگزارم لطفا خود را به طور کامل معرفی کنید؟

زینب هرمزی مقدم دانشجوی سال آخر PhD فیزیک پزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه تربیت مدرس متولد سال ۱۳۶۹ از استان کرمانشاه و ساکن در تهران می باشم. دارای مدرک کارشناسی تکنولوژی پرتوشناسی(رادیولوژی) به عنوان استعداد درخشان و نفر اول دانشگاه در سال ۱۳۹۱ از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشم. قبولی در دو رشته کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی و فیزیک پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد، ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد  فیزیک پزشکی دانشگاه تربیت مدرس و در کنکور دکتری فیزیک پزشکی سال ۱۳۹۳ رتبه سوم و پس از مصاحبه رتبه قبولی ۱ را کسب نمودم و سال چهارم دکتری فیزک پزشکی دانشگاه تربیت مدرس می باشم.

 1. به عنوان سخنران برتر نظر خود را در مورد این کنگره بیان نمایید؟

موضوع قابل ذکر و مورد توجه در این کنگره گردآوری تمامی مباحث مرتبط با زخم در تمامی زمینه ها به صورت پنل های تخصصی جداگانه بود. سخنرانی ها در هر زمینه به روزترین و جذاب ترین موضوعات را شامل می شدند. همچنین در یک موضوع تخصصی جهت درمان زخم و تریم بافت ( درمانگاه زخم ) در بین سخنرانی ها تنوع موضوع و نوع آوری به خوبی قابل ارزیابی و مقایسه بود. به خوبی در این کنگره می توانست با روش های نو و در حال تحقیق در دنیا اطلاع پیدا کرد و در مورد آن­ها تحقیق و مطالعه کرد. در ین کنگره می توانستیم با امکانات سایر مراکز تحقیقاتی در زمینه های کارهای in vitro، in vivo  و بالینی و اساتید مرتبط با آن ها آشنا شویم. این آشنایی می تواند به زمینه­هایی جهت برقراری ارتباط با امکانات سایر آزمایشگاها، مراکز و اساتید و درنهایت پروژه های ترکیبی و مشترک کمک نماید.

 1. در مورد سخنرانی خود بفرمایید که مربوط به کدام حوزه می شود و در مورد مطالبی که ارائه داده اید به طور کامل توضیح بفرمایید

مباحثی که جهت سخنرانی در این کنگره گردآوری شده بود برگرفته از قسمتی از رساله دکتری در رشته فیزیک پزشکی به راهنمایی خانم دکتر منیژه مختاری دیزجی عضو هیات علمی گروه فیزیک پزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه تربیت مدرس و با مشاوره اساتید آقای دکتر محمد علی نیلفروش زاده رئیس مرکز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی و عضو هیات علمی دانشگاه تهران و همچنین آقای دکتر محسن بخشنده عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و مسئول فیزیک بخش رادیوتراپی بیمارستان شهدای تجریش می باشد. در اصل این پروزه به بررسی و درمان  عوارض حاد پرتوهای یونیزان بر بافت­های غیر هدف مانند: پوست در درمان سرطان های سر و گردن، مثانه در درمان سرطان­های روده و پروستات و برخی دیگر از اندام­ها که در مسیر پرتوهای یونیزان قرار دارند و آسیب در سطح سلول، بافت و عملکرد آن­ها ایجاد می­شود، پرداخته است. شایع­ترین عارضه جانبی پرتودرمانی به خصوص در ناحیه سر و سینه، واکنش­های پوستی حاد است. امروزه نتایج موفقیت­آمیزی از درمان این آسیب­های پرتویی با پیوند سلول­های بنیادی مشتق از بافت چربی وجود دارد. در این پروژه برای تسریع در تکثیر، تمایز و بالابردن اثربخشی پیوند، محرک­ مکانیکی امواج فراصوت با شدت پایین پیشنهاد شد. این مطالعه برای دستیابی به برهمکنش مطلوب امواج فراصوت با شدت پایین و پارامتر تابشی امواج فراصوت از طریق مدل­سازی برای بهبود آسیب پوستی در اثر پرتودرمانی همراه با بازسازی سلول­ و عملکرد بافت گردآوری شده است. در نهایت درمان ترکیبی پیوند درون جلدی سلول­های بنیادی و تابش امواج فراصوت با شدت پایین بر روی آسیب پرتویی پوست مورد بررسی قرار گرفته شده است. همچنین در این مطالعه مدل حیوانی خوکچه هندی جهت بررسی­های آسیب پرتویی حاد ناشی از روش رادیوتراپی شتابدهنده خطی ۶ مگاولتی معرفی شده است. امید است که در آینده بتوان از نتایج این مدل و درمان با سلول­های بنیادی و امواج فراصوت فراصوت با شدت پایین جهت مطالعات دیگر و درمان های بالینی مرتبط بهره گرفت.

 1. از نظر شما موضوعاتی که لازم است در بحث زخم مطرح شود و کمبود آن را در این کنگره حس کردید، چه می باشد؟

با توجه به گستردگی آسیب­های پوستی و دلایل ایجاد آن در این زمان سه روزه کنگره به خوبی توانستیم با شایعترین آسیب­های پوستی و درمان های جدید آشنا شویم. به خصوص در این نشست به خوبی در رابطه با روش­های درمان زخم پای دیابتی صحبت شد. دستاورد بسیار عالی راهنمای زخم پای دیابتی نیز خود نشان از توجه بسیار عالی اساتید و اعضای این نشست بر اهمیت زخم بوده است. اما لازم است در راستای استفاده از روش های دارویی، جراحی، سلولی و بالینی به بررسی روش­های محرک زیستی همچون امواج فراصوت با شدت پایین، امواج الکتریکی و مغناطیسی به عنوان روش­های جدید درمان به صورت کاملا تخصصی بحث و تبادل نظر کرد و نیاز است علوم پایه پزشکی که در این حوزه از علم کوشا هستند و پایه این علوم را می دانند در این چنین نشست علمی حضور داشته باشند. گرچه پنل کاربردهای درمان غیر یونیزان بسیار عالی برگزار گردید. در چند مورد عنوان شده دلایل تجربی و آزمایشگاهی به خوبی مشخص گردید اما دلایل فیزیکی استفاده از این محرک­ها نیاز به بحث و بررسی بیشتری را می­طلبید. همچنین پزشکان محترمی که از انواع محرک های زیستی در کلینیک­های خود استفاده می نمایند لازم است گزارشی از نحوه عملکرد آن دستگاه­ها را برای متخصصین این امر ارئه دهند تا در پیشبرد این علم مورد استفاده قرار گیرد. لذا لازم است مکانیسم عمل، دلیل ایجاد اثر و نحوه استفاده از آن دستگاه­ها به  افراد به کار گیرنده آموزش داده شود و چه جایی بهتر از این نشست­های علمی که انگیزه لازم برای درمان صحیح در بین حضار وجود دارد. همچنین می­توان به صورت کارگاه آموزشی نحوه عملکرد و شرایط استفاده از این دستگاه­ها به خوبی توضیح داده شود تا بهترین خروجی از این روش های نوین در بازسازی سلول و بافت را داشت.

 1. برای بهتر برگزار شدن کنگره زخم در سال آینده چه پیشنهادی دارید?

لازم است در کنگره بین المللی حضور چندین استاد مطرح در زمینه برگزاری شده دیده شود که متاسفانه حضور این اشخاص در این کنگره دیده نشد. البته با توجه به شرایط موجود آشنا شاید تا حدی قابل درک باشد اما می توانست با برگزاری یکسری ویدیو کنفران­ ها با اساتید مطرح دنیا، بسیار به بار علمی این کنگره بیش از پیش افزود. در کل کنگره امسال با روش علمی و اجرایی رضایت بخشی برگزار شد و لازم می دانم از تلاش و همکاری و علاقه شما افراد کوشا جهت برگزاری این نشست علمی سپاسگزاری نمایم.

از شما متشکرم

ثبت دیدگاه

یک پاسخ برای “سخنران برتر سومین کنگره بین المللی و پنجمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت”
 1. سلام. وقتتون بخیر. مک از دوستان خیلی قدبمی خانم دکتر هرمزی مقدم هستم. میخام باهاشون ارتباط برقرار کنم. میتونید کمک کنید

  پاسخ
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.