شنبه, 3 آبان , 1399 8 ربيع أول 1442 Saturday, 24 October , 2020 ساعت ×
بیماری های غیرواگیر، بیشترین علت مرگ و میر در کشور
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۰
بازدید 3
0

دکتر علیرضا رییسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در دومین کنفرانس ملی توسعه سلامت و تجلیل از برگزیدگان حوزه بهداشت کشور گفت: در حال حاضر بیشترین بار بیماری و مرگ و میر در کشور به دلیل وجود بیماری های غیر واگیردار است. به همین دلیل باید برای کنترل ریزفاکتورها برنامه های […]

پ
پ

دکتر علیرضا رییسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در دومین کنفرانس ملی توسعه سلامت و تجلیل از برگزیدگان حوزه بهداشت کشور گفت: در حال حاضر بیشترین بار بیماری و مرگ و میر در کشور به دلیل وجود بیماری های غیر واگیردار است. به همین دلیل باید برای کنترل ریزفاکتورها برنامه های جدیدی داشته باشیم و نباید کوچیکترین غفلتی در زمینه بیماری های واگیردار داشته باشیم؛ چراکه کنترل بیماری غیر واگیردار بسیار سخت می شود و هیچگاه نباید کنترل اولی را فراموش کنیم.

وی یادآور شد: برای برخورد با بیماری های غیرواگیر حتما نیاز است که روش برخورد با بیماری ها را دربر داشته باشیم و براساس سوالات کلیدی که در این زمینه وجود دارد، باید از راهکارهای درستی استفاده کنیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: بهتر است در تمام سطوح مختلف جامعه بحث سلامت مطرح شود تا آسیب کمتری متوجه مردم باشد. به همین دلیل نباید تمام بار و کمبودها را بر دوش وزارت بهداشت انداخت زیرا اینگونه به نتیجه ای نخواهیم رسید و تمام ارگان ها در کشور باید در زمینه سلامت فعالیت داشته باشند.

وی افزود: اگر ما بتوانیم در زمینه زیرساخت سلامت و بهداشت کشور یک پرونده الکترونیکی ایجاد کنیم بسیار از مشکلات در بحث کنترل هزینه های نظام سلامت مانند پایش و مراقبت حل خواهد شد. همچنین برای کنترل وضعیت سلامت در کشور بحث پزشک خانواده و نظام ارجاع حتما نهادینه شود و با پرونده الکترونیکی به وسعت کشور می توانیم این کار را بهتر انجام دهیم.

دکتر رییسی عمق بخشیدن به کارهای فعلی در زمینه بهداشت را از برنامه های ارتقاء کیفیت خدمات فعلی کشور در حوزه بهداشت دانست و ادامه داد: یکی از کارهای اساسی و دقیقی که باید در نظام سلامت انجام شود،  بحث نظارت و پایش و ارزیابی است که این پایش ارزیابی نه تنها در سطوح مختلف بلکه در سطح گیرندگان خدمت، در سطح ارائه دهندگان خدمت، در سطح سیاستگذاران و مدیران باید وجود داشته باشد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: اصلاح نظام پرداخت یکی از موثرترین عوامل تغییر رفتار در زمینه بهداشت و سلامت است که باید پرداخت عملکردی در سطح سلامت انجام شود تا برای پوشش بیشتر نظام سلامت بکار آید.

وی با بیان این مطلب که خوشبختانه فضای سلامت در کشور به سمتی می رود که می توانیم بسیاری از بیماری های کشنده واگیردار را با واکسن کنترل کنیم، گفت: باید برای درمان بیماری های غیرواگیر مانند درمان چاقی، اعتیاد، مصرف سیگار یک راه حلی وجود داشته باشد تا بتوانیم این بیماری ها را کنترل کنیم.

رییسی افزود: در این مورد باید هر خانه را به خانه بهداشت تبدیل کنیم و این نیازمند سازو کار های جدید است و باید آموزش بهداشت عمومی برای عامه مردم و جاری سازی فرهنگ بهداشت وجود داشته باشد. به همین دلیل پزشک خانواده در این زمینه می تواند ما را برای رسیدن در کنترل بیماری های غیرواگیر کمک کند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.