چهارشنبه, 30 مهر , 1399 5 ربيع أول 1442 Wednesday, 21 October , 2020 ساعت ×
برگزاری کارگاه دو روزه تفکر ناب
۲۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۵
بازدید 10
3

کارگاه دو روزه تفکر ناب، ۱۸ و ۱۹ آذر ماه سال جاری در دانشکده پزشکی برگزار شد. به گزارش خبرنگار ایسنا از دفتر جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران؛ این کارگاه به همت کانون فرهنگی دانشجویی معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی در دانشکده پیراپزشکی ویژه دانشجویان رشته های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و با هدف آشنایی […]

پ
پ

کارگاه دو روزه تفکر ناب، ۱۸ و ۱۹ آذر ماه سال جاری در دانشکده پزشکی برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ایسنا از دفتر جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران؛ این کارگاه به همت کانون فرهنگی دانشجویی معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی در دانشکده پیراپزشکی ویژه دانشجویان رشته های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و با هدف آشنایی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی با چنین رویکردها و مباحثی، کارگاه دو روزه «بهبود فرآیند های بیمارستانی با تفکر ناب» با تدریس آقای هادی آقازاده توسط جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.
در این کارگاه آقازاده به عنوان مدرس ابتدا ضمن بیان مسائل و مشکلات فرآیند محور نظام سلامت و به خصوص بیمارستان، با ارائه ادله ها و موضوعاتی، نشان دادند که افزایش کیفیت نه تنها موجب افزایش هزینه‌ها نمی شود بلکه موجب کاهش آنها نیز می شود. چراکه تفکر ناب بر این باور است که «هرجا مشتری هست، فرآیندی هم برای خدمت دهی به مشتری وجود دارد و نیز فعالیت هایی که متناسب با آن فرآیند ها تعریف شده اند. در تفکر ناب از زاویه دید مشتری (در اینجا بیمار) به فرآیند ها نگاه می شود و تلاش شود هر چیزی که برای مشتری ارزش خلق نمی کند، از فرآیند ها حذف شود.»
در این کارگاه به بررسی انواع و اقسام اتلاف ها از منظر تفکر ناب در فرآیند ها، تشریح جزئیات دیگر منطق تفکر ناب، چگونگی استفاده از این رویکرد در بیمارستان ها و مراکز نظام سلامت پرداخته شد. همچنین با طرح کاربردهای مختلف رویکرد تفکر ناب از جمله در کاهش زمان انتظار بخش های سرپایی و اورژانس، کاهش تاخیرات در اتاق عمل، برنامه ریزی ظرفیت تخت ها، تسهیل گردش مواد، دارو و تجهیزات، برنامه ریزی، تخصیص منابع انسانی و… به ارائه مطالعه های موردی موجود پرداخته شد.
در پایان این کارگاه دانشجویان حاضر در این جلسه با بررسی یک مسئله واقعی، یکی از ابزارهای تفکر ناب را با عنوان «نقشه کشی جریان ارزش» (Value stream mapping) را فرا گرفتند و به تمرین آن پرداختند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.