سه شنبه, 11 آذر , 1399 16 ربيع ثاني 1442 Tuesday, 1 December , 2020 ساعت ×
۱۲ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۴
بازدید 9
1

دکتر «سعید پورعلی»  در مورد اهم اهداف معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی از برگزاری سومین ضیافت قرآنی معراج، اظهار کرد: یکی از اولویت‌های کاری معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی توجه به تعالی و ارتقای سطح معنوی جهادگران جهاددانشگاهی و خانواده‌ ایشان است لذا در این رابطه، علاوه بر برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های فرهنگی برای محیط‌های دانشگاهی، برنامه‌ریزی ویژه‌ایی در […]

پ
پ

دکتر «سعید پورعلی»  در مورد اهم اهداف معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی از برگزاری سومین ضیافت قرآنی معراج، اظهار کرد: یکی از اولویت‌های کاری معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی توجه به تعالی و ارتقای سطح معنوی جهادگران جهاددانشگاهی و خانواده‌ ایشان است لذا در این رابطه، علاوه بر برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های فرهنگی برای محیط‌های دانشگاهی، برنامه‌ریزی ویژه‌ایی در راستای تعمیق باورهای دینی همکاران شاغل در جهاددانشگاهی نیز مدنظر این معاونت قرار دارد.

وی ادامه داد: یکی از برنامه‌هایی که در همین راستا و با هدف ایجاد انس و الفت بیشتر اعضای جهاددانشگاهی با آموزه‌ها و معارف قرآن ‎‎ کریم و نیز شناسایی استعدادهای قرآنی آن انجام پذیرفته، برگزاری ضیافت قرآنی معراج است.

به گفته وی، این برنامه که در سال جاری سومین دوره آن در دست برگزاری است، در چهار رشته قرائت، حفظ، خطابه‌های قرآنی و حفظ، ترجمه و تفسیر سوره واقعه فراخوان داده که امیدوارم همچون ادوار قبلی با استقبال مناسبی از سوی جهادگران جهاددانشگاهی مواجه شود.

پورعلی در مورد میزان تحقق اهداف این برنامه در دو دوره قبل، گفت: اساساً اعتقاد و باورهای دینی جامعه، یکی از مستحکم‌ترین و خدشه‌ناپذیرترین اجزای جهان نگرش اسلامی است که برنامه‌هایی از این دست صرفاً تذکار و یادآوری مجددی برای این مهم است.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه جهاددانشگاهی در کارنامه خود سوابق درخشانی در حوزه فعالیت‌های قرآنی دارد که می‌توان به مواردی چون تأسیس اولین خبرگزاری تخصصی قرآنی با نام ایکنا، تأسیس سازمان فعالیت‌های قرآنی و به دنبال ان نیز تأسیس چندین نهاد قرآنی مهم و تأثیرگذار همچون مرکز مطالعات میان رشته‌ای قرآن کریم، مرکز رشد هنر و فناوری ‎‎ های قرآنی و همچنین برگزاری چندین و چند دوره مسابقات ملی و بین‌المللی قرآن، اشاره کرد.

وی اضافه کرد: این نهاد در همین راستا تلاش دارد با برگزاری مسابقه قرآنی معراج به تعمیق باورها و رفتارهای دینی در میان جهادگران از طریق فضای رقابتی، بپردازد.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی اظهار کرد: تلاش ما این است که روحیه خلاقانه و متعهدانه قرآنی در جهاددانشگاهی به باوری عمیق مبدل شده و به اساس و زیربنای هر فعالیتی، تبدیل شود و برنامه ضیافت قرآنی معراج نیز یکی از همین رویش‌های مبارکی است که در بستر دهه‌ها تجربه‌اندوزی این نهاد فرهنگی خلق شده است.

وی در مورد مشوق‎‎هایی که برای تشویق اعضای جهاددانشگاهی برای حضور در این مسابقات در نظر گرفته شده است، هم گفت: آنچه که در ارتباط با هدف‏های شناختی و مهارتی آموزش قرآن در میان همکاران جهاددانشگاهی از سوی دست‌اندرکاران امر باید مورد تأمل قرار گیرد، ارتقاء توانمندی‌های علمی و مهارتی اعضا در زیرشاخه‌های قرائت، ترتیل و غیره است.

وی ادامه داد: البته در این رابطه اقدامات شاخصی به منظور ایجاد انگیزه جهت شرکت اعضاء در این طرح صورت گرفته است که از آن جمله می‏‏توان لحاظ کردن معادل یک روز مرخصی تشویقی به همه اعضای شرکت‌کننده برای کسانی که حداقل امتیاز لازم را در رشته خود کسب کنند و  معادل یک روز مرخصی تشویقی(علاوه بر بند قبل) به همه اعضای راه‌یافته به مرحله نهایی یا اعضایی که عضوی از خانواده ایشان در مرحله نهایی حاضر می‌شود، را بیان کرد.

پورعلی ارائه ۳۰ میلیون ریال تسهیلات قرض‌الحسنه به اعضای تمام‌وقت راه‌یافته به مرحله نهایی و ارائه ۷۰ میلیون ریال تسهیلات قرض‌الحسنه نیز به برگزیدگان اول تا سوم هر رشته را از دیگر این مشوق‏‏ها ذکر کرد و یادآور شد: در صورتی ‌که عضوی از خانواده جهادگران به مرحله نهایی راه یابد یا در مسابقات رتبه اول تا سوم را به خود اختصاص دهد، آن جهادگر می‌تواند از تسهیلات مذکور در دو بند قبل استفاده کنند که البته این دو بند مربوط به تسهیلات، صرفاً برای اعضای تمام‌وقت است.

وی همچنین گفت: خانواده برگزیدگان اول تا سوم هر رشته علاوه بر جوایز می‌توانند از تسهیلات اقامت رایگان در مهمانسرای مشهد(حداکثر برای ۵ نفر به مدت ۳ روز پس از هماهنگی با مهمانسرا) بهره‌مند شوند.

به گفته وی، مشوق‌های اداری، پیشنهاد دبیرخانه برگزاری مسابقات بود که پس از جمع‌بندی برای اعلام‌نظر و تصویب به رییس محترم جهاددانشگاهی ارائه شد و ایشان موافقت خودشان را اعلام کردند.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی بیان کرد: این معاونت در کنار فعالیت‌ قرآنی معراج برای ارتقاء توانمندی و مهارت جهادگران ضمن تعریف و تصویب دوره‌های آموزش دانش‌افزایی و مهارتی در شورای اداری – استخدامی تاکنون چندین دوره را با حضور معاونین فرهنگی، روساء ادارات و کارشناس فرهنگی برگزار کرده است و امسال هم این برنامه با استحکام و قوت بیشتر برگزار خواهد شد.

وی افزود: همچنین تأکید شده است که مراکز و سازمان‌های تخصصی وابسته به معاونت فرهنگی در امر آموزش‌های دانش‌افزایی و مهارتی سرمایه‌گذاری جدی داشته باشند و علاوه بر اینها حمایت از طرح‌های داخلی واحدها که مخاطب آنها جهادگران و خانواده‌های آنان باشد در دستور ستاد معاونت قرار گیرد.

این مقام مسئول با بیان این که برنامه ششم توسعه جهاددانشگاهی هم به ویژه در حوزه فرهنگی به ارتقای سرمایه انسانی نهاد با تأکید بر فرهنگ جهادی به عنوان یکی از اهداف ۹‌گانه اشاره کرده است، یکی از مهم‌ترین سنجه‌های ارزیابی این هدف، نفر ساعت بهره‌مندی جهادگران و خانواده‌ها از برنامه‌های فرهنگی ذکر کرد و گفت: با توجه به تأکیدهای ریاست جهاددانشگاهی مبنی بر تقویت و تعمیق روحیه فرهنگ جهادی، کارگروهی با حضور نمایندگان معاونت‌ها در حوزه فرهنگی تشکیل شده است که بخشی از مأموریت این جمع توجه ویژه به خانواده‌های جهادگران است.

وی ادامه داد: همچنین با هدف ایجاد نشاط در بین اعضاء جهاددانشگاهی با استفاده از ظرفیت فضای رقابتی ورزشی پیشنهاد برگزاری المپیاد فرهنگی – ورزشی ویژه اعضاء و خانواده‌ها و برگزاری مسابقه رالی خانوادگی اتومبیل‌رانی با محوریت جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی به شورای معاونین و کمیته برگزاری مراسم سالگرد داده شده است که پس از تصویب اطلاع‌رسانی خواهد شد.

پورعلی در پایان سخنانش یادآور شد که تنها و مهم‌ترین سرمایه جهاددانشگاهی به عنوان یک نهاد انقلابی منابع انسانی جهادگر با انگیزه‌های متعالی انقلابی و اسلامی است و  توجه به دانش‌افزایی و ارتقاء مهارت‌ها و توانمندی منابع انسانی سیاست مستمر و مورد تأکید است.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که پیگیری اجرای این سیاست به ارتقاء کمی و کیفی برنامه‌های این نهاد منتهی شود.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی با تشکر از همکاران جهادگر در جهاددانشگاهی استان یزد برای پذیرش مدیریت و میزبانی این رویداد قرآنی، همه جهادگران را به این فرمایش مقام معظم رهبری جلب کرده که فرمودند: «این نهاد انقلابی است، انقلابی بمانید.»

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.