جمعه, 14 آذر , 1399 19 ربيع ثاني 1442 Friday, 4 December , 2020 ساعت ×
رئیس جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران ازشیوع زخم مزمن بین هشت دهم تا یک درصد جمعیت ایران خبر داد
۰۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۶
بازدید 16
1

رئیس جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه شیوع زخم مزمن بین هشت دهم تا یک درصد جمعیت ایران تخمین زده می شود، گفت: زخم مزمن یک بیماری شایع به شمار می رود که طبق برآوردها بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر در ایران مبتلا به این عارضه هستند.( درمانگاه زخم ) […]

پ
پ

رئیس جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه شیوع زخم مزمن بین هشت دهم تا یک درصد جمعیت ایران تخمین زده می شود، گفت: زخم مزمن یک بیماری شایع به شمار می رود که طبق برآوردها بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر در ایران مبتلا به این عارضه هستند.( درمانگاه زخم )
روابط عمومی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران به نقل از خبرگزاری ایرنا؛دکتر سید مهدی طبایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا روز پنجشنبه با اشاره به اینکه شمار مبتلایان به زخم مزمن در حال افزایش است، گفت: بیماری زخم مزمن علل مختلفی دارد که شایعترین علت بروز آن در اندام های تحتانی بدن، مربوط به بیماری های عروقی مانند واریس است. همچنین بیماری های شریانی، مصرف داروهای مختلف، بیماری های تغذیه ای، بیماری های روماتولوژی و داخلی را از دیگر علل ابتلا به زخم های مزمن عنوان کرد.
وی یادآور شد: یکی دیگر از شایعترین علت های ابتلا به زخم مزمن را بیماری دیابت اعلام کرد و گفت: جمعیت مبتلا به بیماری دیابت در کشور بیش از ۶ میلیون نفر تخمین زده می شود که یک چهارم آنها در طول زندگی دچار زخم می شوند.
طبایی با بیان این مطلب که در کشور ۷۰۰ هزار ایرانی به زخم مزمن مبتلا هستند، ادامه داد: سالانه حدود ۲۰۰ هزار دیابتی به جمعیت مبتلایان به زخم در کشور اضافه می شوند که درصد قابل توجهی از آنها دچار زخم مزمن خواهند شد به همین دلیل موثرترین روش برای مقابله با زخم مزمن را افزایش آگاهی مردم دانست.
رئیس جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران ادامه داد: شناسایی افراد در معرض ابتلا به بیماری، تغذیه مناسب و اصلاح سبک زندگی از مهمترین اقدامات پیشگیرانه در این زمینه است. همچنین افراد مبتلا به دیابت باید قندخون خود را کنترل و از رژیم غذایی و درمانی مناسب پیروی کنند و در صورت بروز زخم، نسبت به درمان به موقع آن اقدام کنند.
وی اظهار داشت: زخم مزمن به عنوان بیماری بین رشته ای شناخته می شود به همین دلیل درمان زخم مزمن نیاز به همکاری تیم پزشکی متشکل از متخصصان رشته های مختلف دارد بنابراین متولیان باید این شرایط را در کشور فراهم کنند.
رئیس مرکز تحقیقات لیزر در پزشکی با اشاره به اینکه اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با زخم باید به بیماران دیابتی آموزش داده شود، افزود: هدف از راه اندازی مرکز جامع ترمیم زخم را علاوه بر ارائه خدمات درمانی مطلوب و ارائه الگوی مناسب در این زمینه است تا بتوان در اقصی نقاط کشور مراکز خاصی برای درمان و ترمیم زخم ایجاد کرد.
طبایی افزود: اینگونه مراکز درمانی باید در کشور گسترش یابد تا خدمات مناسب به بیماران زخم مزمن ارائه شود. همچنین تمام دانش، امکانات و تجهیزات لازم برای درمان زخم های مزمن در کشور وجود دارد اما مشکل، سازماندهی و ارائه خدمات منسجم به بیماران است.
رئیس جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران در پایان تصریح کرد: افراد مبتلا به زخم مزمن معمولا در بیمارستان و مراکز درمانی سرگردان هستند و جایی نیست که بتوانند تمام خدمات درمانی را به صورت یک مجموعه دریافت کنند. همچنین به افرادی که دچار زخم های مزمن دیابتی می شوند، باید کمک کنیم تا زخم پیشرفت نکند و این عارضه منجر به قطع عضو آنها نشود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.