دوشنبه, 5 آبان , 1399 10 ربيع أول 1442 Monday, 26 October , 2020 ساعت ×
پ
پ

معرفی جهاد دانشگاهی : 

 

جهاد دانشگاهی نهادی فرهنگی، پژوهشی، آموزشی در جمهوری اسلامی ایران است که در تاریخ ۱۶ مرداد ۱۳۵۹ به فرمان رهبر کبیر انقلاب امام خمینی (ره) توسط ستاد عالی انقلاب فرهنگی و در راستای اهداف “انقلاب فرهنگی” بنیان گذاشته شد. در ۱۱ آذر ۱۳۶۵ در پی تغییر ستاد انقلاب فرهنگی به شورای عالی، اساسنامۀ جهاد دانشگاهی بازنگری و تصویب گردید که در آن اساسنامه بر فعالیت‌های فرهنگی و تحقیقاتی به منظور اسلامی شدن دانشگاه‌ها تأکید شده است. سپس در ۲۲ آبان ۱۳۶۹ شورای عالی انقلاب فرهنگی، جهاد دانشگاهی را به عنوان پلی میان دانشگاه و بخش صنعتی و خدماتی کشور معرفی کرد. علاوه بر این انجام فعالیت‌های علمی و فرهنگی هم بر عهده این نهاد قرار گرفت. در ۱۴ آبان ۱۳۷۰ اساسنامه جدیدی به تصویب نهایی شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و جایگزین اساسنامه قبلی شد.

تعریف جهاد دانشگاهی

در اساسنامه جهاد دانشگاهی، این نهاد این گونه تعریف شده است:

جهاد دانشگاهی نهادی عمومی و غیردولتی زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی، از لحاظ اداری، استخدامی و مالی تابع مقرراتی است که به تصویب هیئت امناء جهاد دانشگاهی برسد.

اهداف جهاد دانشگاهی

اهداف تعیین شده برای جهاد دانشگاهی را می‌توان موارد زیر دانست:
– گسترش تحقیقات و شکوفایی استعدادها در سطح جامعه برای رسیدن به خود اتکایی
– توسعه امور فرهنگی با همکاری حوزه و دانشگاه
– گسترش طرحهای کاربردی به منظور به کارگیری نتایج پژوهش

وظایف کلی جهاد دانشگاهی

وظایف جهاد دانشگاهی عبارتند از: ترویج فرهنگ وهنر اسلامی، مقابله با غربزدگی، انجام تحقیقات کاربردی، پیگیری طرحهای تحقیقاتی جهاد، ارایه خدمات علمی و فنی، حمایت از دانشجویان و پژوهشگران مستعد، اجرای دوره‌های رسمی آموزش‌های علمی-کاربردی و ایجاد زمینه‌هایی برای اشتغال بیشتر فارغ التحصیلان دانشگاهی

هیئت امنای جهاد دانشگاهی

هیئت امنای جهاد دانشگاهی که یکی از ارکان جهاد است به عنوان «عالی‌ترین مرجع سیاستگذاری» این نهاد شناخته می‌شود. ترکیب هیئت امنا عبارت است از جهار عضو جهاد دانشگاهی، جهار نمایندهٔ دولت و نفر نهم نمایندهٔ رهبری در دانشگاه هاست. در حال حاضر هیئت امنا جهاد دانشگاهی از افراد زیر تشکیل شده است:

دکتر حمیدرضا طیبی (رییس جهاد دانشگاهی و رییس هیات امنا)

حجت السلام و المسلمین محمد محمدیان- رییس نمایندگی نهاد رهبری در دانشگاه ها

دکتر محمدباقر نوبخت -معاون رییس جمهور و رییس سازمان مدیریت برنامه ریزی کشور

دکتر محمد فرهادی – وزیر علوم تحقیقات و فناوری

دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی -وزیربهداشت ،درمان و آموزش پزشکی

دکتر محمدرضا مخبر دزفولی- دبیر شورای عالی انفلاب فرهنگی

دکتر عبدالحسین شاهوردی – عضو هیات علمی و معاون پژوهش پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی

دکتر محسن قرنفلی- عضو هیات علمی و مشاور رییس جهاددانشگاهی

دکتر محمد حسین ایمانی خوشخو- عضو هیات علمی و رییس دانشگاه علم و فرهنگ جهاددانشگاهی

دکتر محمدرضا پور عابدی – دبیر هیات امنا و معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی

تشکیلات جهاد دانشگاهی

جهاد دانشگاهی شامل حوزه‌های پشتیبانی و امور مجلس، پژوهشی، آموزشی، فرهنگی، اشتغال و واحدها و پژوهشکده‌ها است.

حوزه پشتیبانی

فعالیت‌های اداری و مالی جهاد دانشگاهی در حوزه پشتیبانی صورت می‌گیرد. جهاد دانشگاهی در حال حاضر علاوه بر دفتر مرکزی دارای ۳۹ واحد است (که ۱۴ واحد آن در شهر تهران و بقیه در مراکز دانشگاهی شهرستان‌ها استقرار دارند). همچنین تعداد ۱۱ پژوهشکده، ۷ سازمان و مرکز و ۹ مؤسسه و شرکت به ثبت رسیده نیز تحت پوشش این نهاد فعالیت دارند. معاونت پشتیبانی و مدیریت منابع جهاد دانشگاهی با ۲ اداره کل امور اداری و امور مالی و همچنین ۳ دفتر (فنی، حقوقی، بودجه، تشکیلات و روش ها) امور ستادی و پشتیبانی این نهاد را به عهده داشته است.

حوزه پژوهشی

حوزۀ پژوهشی جهاد دانشگاهی وظایف پژوهشی مثل انجام تحقیقات کاربردی و توسعه‌ای، ارایه مشاوره و خدمات علمی و فنی و پیگیری و بهره‌برداری از نتایج طرحهای تحقیقاتی را بر عهده دارد. معاونت پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی با هدف برنامه‌ریزی، نظارت و ارزیابی، و هماهنگی فعالیت‌های این بخش طراحی و ایجاد شده است. به طورکلی فعالیت‌های حوزه پژوهشی به دو بخش ستادی و اجرایی تقسیم می‌شود. فعالیت‌های ستادی در معاونت پژوهش و فناوری و فعالیتهای اجرایی در واحدها و پژوهشکده‌ها و توسط گروه‌های پژوهشی و مراکز خدمات تخصصی انجام می‌شود.

حوزه فرهنگی

تبلیغ و ترویج فرهنگ و هنر اسلامی، برنامه‌ریزی فرهنگی و تربیتی، ایجاد آمادگی فکری و افزایش دانش و بینش دینی و سیاسی در قشر جوان به منظور مقابله با غربزدگی و انحرافات فرهنگی در چارچوب سیاست‌های فرهنگی و اجتماعی کشور، رویکرد اساسی جهاد دانشگاهی در حوزه فرهنگی است. طبق بررسی و ارزیابی فعالیت‌های فرهنگی جهاد دانشگاهی کشور بر اساس ۱۷شاخص و متد احصائی از سوی دفتر برنامه‌ریزی و توسعه فرهنگی کشور معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی واحدعلوم پزشکی تهران با ۸۲٫۵ امتیاز، در رتبه سوم و در گروه A جای گرفته‌است که معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی که در رتبه اول این گروه نخست جای دارد و بقیه واحدهای دانشگاهی کشور و دانشگاه‌های تهران در درجه و گروه‌ها و رتبه‌های بعدی (B,C،D,…) قرار گرفته‌اند.

حوزه اشتغال و تجاری سازی فناوری

جهاد دانشگاهی با درک مسایل و مشکلات فارغ التحصیلان دانشگاهی و به منظور بهره‌گیری از تونایی‌های بالقوه آنان برای ایجاد زمینه‌های اشتغال قشر تحصیل کرده، فعالیت‌ها و برنامه‌های علمی، پژوهشی و اطلاع رسانی خود را در زمینه اشتغال در سال ۱۳۷۷ آغاز کرد و در سال ۱۳۷۹ با توسعه فعالیت‌های خود سازمان همیاری اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها را تأسیس نمود که در ۴ حوزه آموزشی، پژوهشی، اطلاع‌رسانی و امور اجرایی فعالیت می‌نماید.

خبرگزاری‌های تحت امر

جهاد دانشگاهی از معدود نهادهای جمهوری اسلامی ایران که دو خبرگزاری در عرصه خبررسانی در اختیار دارد که عبارتند از خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا) به عنوان یگانه خبرگزاری قرآنی جهان اسلام و خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بزرگترین خبرگزاری دانشجویی کشور.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.